Uncategorized

DITIBten Birlik Iftari

T.C. Berlin Büyükelçiligi Din Hizmetleri Müsaviri ve DITIB Genel Baskani Sadi Arslan, Almanya’da bulunan T.C. Baskonsolosluk mensuplari, DITIB dernekleri baskan, yönetici ve din görevlileri, sivil toplum kuruluslari, Alman resmi ve sivil erkani, islami cemaatlerin temsilcileri, diger müslüman ülkelerin yetkilileri, is adamlarii ile kilise temsilcilerine Tertib komitesi Baskanligini hemserhimiz DITIB Idarecilerinden  DITIB-Sosyal Dayanisma Merkezi Baskani ve Gazetemiz yazarlarin dan Ali Özdemir’in yaptigi Köln MK Palast salonunda  850 kisinin katildigi bir iftar verdi.

  

Programa, NRW Basbakani Jürgen Rüttgers adina NRW Uyum Bakanligi Müstesari Dr. Marion Gierden Jülich, T.C. Köln Baskonsolosu Kemal Demirciler, Federal Milletvekili ve SPD Genel Baskan Yardimcisi Andrea Nahles, A.B.D. Düsseldorf Baskonsoloslugu Vize Konsolosu Christopher Grossman, Federal Milletvekili Dr. Rolf Mützenich, NRW Uyum Sorumlusu Thomas Kufen, Semavi dinlerin temsilcileri, T.C. Köln Baskonsolos Yardimcisi Utku Atahan,  Essen, Düsseldorf, Münster ve Köln Baskonsolosluklari Din Hizmetleri Ataseleri ile mensup ataseler, DITIB Yönetim Kurulu Üyeleri, Genel Müdür Vekili, birim müdürleri ve personeli, KRM Üyeleri, DITIB Eyalet Birlikleri Baskan ve Yöneticileri, DITIB Dernekleri Baskan ve Yöneticileri, IGMG Genel Baskani Yavuz Çelik Karahan, Islamrat Baskani Ali Kizilkaya, ATIB Genel Baskani Selahattin Saygin, Islam Kültür Merkezleri Baskan Yardimcisi Mehmet Yilmaz, Avrupa Türk Kültür Dernekleri Birligi Baskani Recep Yildirim ve yönetim kurulu üyeleri, Türk Federasyonu yöneticileri, Moscheebeirat üyeleri, Köln Ehrenfeld Belediye Baskani Josef Wirges, Heiligenhaus Belediye Baskani Dr. Jan Heinisch, Kerpen Belediye Baskani Annette Seiche, Türk ve Alman Vakiflarinin Temsilcileri, NRW Eyalet Milletvekilleri Jürgen Hollstein, Anke Brunn ve Holger Ellerbrock, NRW Basbakanligi Nezdinde Hizmet Veren Bakanliklarin Mensuplari, Türk ve Alman bankalarinin müdürleri ve temsilcileri, FDP Köln Belediye Meclis Üyesi Ralph Sterck, Köln Büyüksehir Belediyesi Meclis Üyeleri, degisik ülkelere mensup Nato Subaylari, Türkiye Arastirmalar Merkezi temsilcileri, ögretmenler, doktorlar, isadamlari, Türk Hava Yollari yetkilileri, sivil toplum kuruluslarinin baskan ve yöneticileri, Türk kuruluslarinin Almanya temsilcileri, Alman siyasi parti yetkilileri, spor derneklerinin baskan ve yöneticileri, Türk ve Alman görsel ve yazili basininin temsilcileri ile çok davetli istirak etti.

 


 

DITIB Türk Tasavvuf Müzigi Korosu’nun birbirinde güzel ve duygulu enstrümantal eserlerinin ardindan, T.C. Diyanet Isleri Baskanligi Mushaflari Inceleme Kurulu Uzmani Hafiz Mehmet Göktepe’nin Kur’an-i Kerim tilaveti ve Gebze Darica Kur’an Kursu ögreticisi Mehmet Çaliskan’in da güzel sesiyle okudugu aksam ezani ile açilisi yapilan iftar programda bir konusma yapan Sadi Arslan, “Bugün bizlerle birlikte bu güzel iftar sofrasini paylastiginiz için herkese sükranlarimi sunuyorum. Ramazan bizim için degerli ve mübarek bir aydir. Biz onu rahmet ayi, Kur’an ayi, magfiret ayi olarak isimlendiririz. Iftar sofralarimizi dostlarimizla ve baskalariyla paylasiriz. Bizim gibi inanmak zorunda olmasa bile, farkli inanç ve düsüncelerdeki insanlarla bu sofralarimizda birlikte oluruz. Bizim inancimizda zorlama yoktur. Bir araya gelebilmemiz için, farkli din ve inançlardan olmamiz hiçbir zaman sorun teskil etmemelidir. Bunun somut örneklerini iftar sofralarimizda görüyoruz. Ramazan ayinin bu güzel atmosferinde çok farkli din ve kültürden insanlarla bir araya geliyoruz. Bu görüntü, ayni zamanda hösgörünün de çok güzel örnegidir. Geçen sene Ramazan ayindaki iftarlarimizda sizlere, DITIB Köln Merkez Camii’nin projesinin onaylandigi müjdesini vermistim. Allah’a sükürler olsun eski camimizin ve kültür merkezimizin harfiyatini kaldirdik. 7 Kasim 2009 Cumartesi günü de çok genis katilimli bir programla temelini atmis olacagiz. Ben, merkez camimizin bu asamaya gelmesinde emegi geçen kisi, kurum ve kuruluslara huzurlarinizda birkez daha sükranlarimi sunuyorum” dedi.

 


 

T.C. Köln Baskonsolosu Kemal Demirciler de konusmasinda, “Çok genis kesimden insanlari bir iftar sofrasinda bulusturan T.C. Berlin Büyükelçiligi Din Hizmetleri Müsaviri ve DITIB Genel Baskani Sadi Arslan’a tesekkür ediyorum. Yakinda görevim sona erecektir. Ben bu vesileyle herkese veda etmek istiyorum” dedi.

 


 


 


 

NRW Uyum Bakanligi Müstesari Dr. Marion Gierden Jülich, Federal Milletvekili ve SPD Genel Baskan Yardimcisi Andrea Nahles ve Protestan Kilisesi, Kilise Konseyi Üyesi Dr. Martin Affolderbach da konusmalarinda, çok farkli kültürdeki insanlarla birlikte ayni sofrada bulunmaktan duyduklari mutlulugu ifade ederek, Sadi Arslan’a tesekkür ettiler.

 


 


 

Yapilan konusmalarin ardindan, DITIB Tasavvuf Musikisi Korosu ve Sema Ekibi’nin doyumsuz gösterilerinin ardindan program sona erdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.