SON DAKİKA!
giresundepremharitasi

DOĞU İLÇELERE DEPREM UYARISI

Giresun’un Doğu İlçeleri Şebinkarahisar, Alucra ve Çamoluk ilçelerine deprem konusunda hazırlıklı olmaları için İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden uyarı geldi.

ilafetveacildurummudurlugu

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü “Deprame ne kadar hazırlıklıyız” konulu bir basın bülteni yayınladı. Müdürlüğün yayınlamış olduğu bülten:

“Yerkabuğu içindeki kırılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayı olarak bilinen deprem, insanlara maddi ve manevi zararlar vermektedir.

Depremden korunmanın ilk yolu önlem almaktır. Yerleşim bölgeleri titizlikle belirlenmeli, Kaygan ve ovalık bölgeler iskana açılmamalıdır.Zorunlu Deprem ve Afetler Sigortası sayesinde deprem veya doğal afetlerden zarar görmeniz durumunda para veya eşya yardımı alınabilir. Zorunlu Deprem ve Afet Sigortaları için Alo DASK hattı 125 nolu telefonlardan detaylı bilgi alınabilir.

Bu önlemlerin yanı sıra, yapısal olamayan, yani binadan değil de eşyalardan kaynaklanacak hasarlardan korunmak için günlük kullandığımız eşyalarımızın ev içerisine yerleştirilmesinde de dikkat edilmesi gereken püf noktalar vardır.

Depremlerden korunmanın ikinci yolu ise eğitimdir. Bu konuda hakkında açıklamalarda bulunan Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürü Halil Topatan, Giresun’da Şebinkarahisar, Alucra Çamoluk ‘un 1. Dereceden deprem kuşağında bulunduğunu belirterek özellikle o ilçelerde bulunan vatandaşların depreme karşı daha duyarlı olmalarını söyledi. Topatan Giresun’da birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü dereceden deprem bölgelerinin var olduğunu, deprem konusunda afet eğitimleri kapsamında öğrencilere ve bazı kamu kuruluşlarındaki görevlilere eğitim vermeye devam ettiklerini ve talep olursa kamu kurum ve kuruluşlarında görevli personele ve özel sektör personeline de eğitimlerin verilebileceğini sözlerine ekledi. Topatan yoğun bakımda olan, kamuoyunda “Deprem Dede” olarak bilenen Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara’ya geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Unutulmamalıdır ki deprem bir gerçektir; Deprem gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalınabilir. Giresun İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ilimizde afetlerin etkilerini en aza indirecek bir afet yönetim sistemi oluşturmayı hedeflemektedir. Bu kapsamda afetlerde mal ve can kaybının en aza indirilmesinde önceden hazırlamış olduğu programlarla çalışmalarını sürdürmektedir. Depreme ve diğer afetlere karşı önlem almak ve hazırlıklı olmak sadece ilgili kurumların görevi değil aynı zamanda vatandaşların da görevidir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.