Uncategorized

DR ALI HAKAN GÜVENÇ ANILDI

Örnek kisiligi ile Giresunlularin kalbinde yasayan ‘Dr. Ali Hakan Güvenç’ ; Giresun Belediyesi, Giresun Deniz Dagcilik Spor Kulübü ve Giresun AKUT Birimi organizasyonunda gerçeklesen törende sevenleri tarafindan sevgi ve özlemle anildi. Törende konusan Baskan Kerim Aksu “Hepimizin agabeyi, kardesi, arkadasi, sirdasiydi. Onu hiçbir zaman unutmayacagiz” dedi

Kirgizistan in Tanri Daglari nda bes yil önce tirmanis sirasinda kaybolan ‘Doktor Hakan’ sevenleri tarafindan sevgi ve özlemle anildi.

Dr. Ali Hakan Güvenç için önceki aksam Can Akengin Sanat Galerisi’nde düzenlenen anma törenine, Belediye Baskani Kerim Aksu, Belediye Baskan Yardimcisi Ömer Cinel, CHP Giresun Milletvekili Esref Karaibrahim, Belediye Özel Kalem Müdürü Fatma Karaibrahim Canik, Meclis Üyeleri, Dr. Ali Hakan Güvenç Giresun AKUT Birim Sorumlusu ve Il Saglik Müdürü Dr. Cengiz Cindemir, Giresun Deniz Dagcilik ve Spor Kulübü yöneticileri ile Güvenç’in yakinlari ve arkadaslari katildi.

Deniz Dagcilik ve Spor Kulübü üyesi Saffet Oksal, burada yaptigi konusmada, Tanri Daglari’nin zirvelerinde kaybettikleri ve derneklerinin kurucusu olan Güvenç’i bir kez daha saygiyla andiklarini ifade ederek, “Bu kaybedis hepimiz için tabii ki sadece fiziksel ve bedenseldir. Onun dürüst, insancil, savasçi, inatçi, asi ruhlu kisiligi hep bizimle ve her zaman kendi ruhumuzla, kisiligimizle yan yana, iç içe ve ayni yönde düsünen fikirler, idealler olarak devam etmekte ve edecektir” dedi.

Birçok kisinin ideal pesinde kosmayi ve bunun için her sarti, olanagi cani pahasina deneme hirsini, inadini ondan ögrendiklerini kaydeden Oksal, sunlari söyledi:
“Bize kattigi birçok insancil düsünceyle yasiyoruz. Onun mesleki ve günlük yasamindaki onurlu durusunu, insancilligini, burada kisaca anlatmak mümkün degil. Zaten bu onurlu durusa hepimiz sahit olduk ve biliyoruz. Dostluk, önderlik, degerlilik ve ‘adam gibi adamlik’ adina kaybimiz, yüregimizi yaksa da onu sevgiyle anmak adina siklikla bir arada olacagiz. Onuru onurumuz, fikirleri fikrimiz, karakteri karakterimiz olarak yasamaya devam edecegiz.”

Belediye Baskani Kerim Aksu, törende yaptigi konusmada, Dr. Ali Hakan Güvenç’in son derece iyi bir insan oldugunu vurgulayarak, “Kolay yetisemeyecek bir insandi. Ayri bir kisilikti. Hepimizin agabeyi, kardesi, arkadasi, sirdasiydi. Onu çok özledik ama bu özlemimiz maalesef onu geri getirmiyor. Acimiz hala devam ediyor. Onu hiçbir zaman unutmayacagiz” diye konustu.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Giresun Milletvekili Esref Karaibrahim, Dr. Hakan Güvenç’in iyi bir dost iyi bir arkadas olduguna dikkati çekerek, “Onu çok özlüyoruz. Yasami boyunca herkese örnek olmus bir arkadasimiz. Dünyadan ayrilmis olsa da örnek olmaya devam edecektir” dedi.
Dr. Ali Hakan Güvenç Giresun AKUT Birim Sorumlusu ve Il Saglik Müdürü Dr. Cengiz Cindemir, Dr. Güvenç’in sporcu kisiliginin yani sira insancil yönünün de son derece yüksek olduguna dikkati çekerek, “Giresun’ sahilinden Adaya kadar yüzerdi. Her zaman fakirin fukaranin yanindaydi. Yardima muhtaç herkese yardima kosardi. Bambaska bir insan, bambaska bir kisilikti. Onu kaybetmek bizim için büyük kayip” dedi.

Sema Yazicioglu, Dr. Hakan Güvenç’in sadece dagci degil, örnek alinmasi gereken bir insan oldugunu anlatarak, “Insanligin menfaatine olan islerde her zaman vardi. Karadeniz Sahil Yolu’nun insaat asamasinda, yolun yapimiyla birlikte yasanacak olumsuzluklari ortaya koyarak birçok eylemlere öncülük etti. Yolun yapiminin engellenmesi, kazalarin yasanmamasi, can kayiplarinin olmamasi için ceset torbalariyla eylemler düzenledi. Ne acidir ki dedigi bugün gerçeklesti ve geçtigimiz günlerde bu ceset torbalarina iki arkadasimizi koyduk” seklinde konustu.
Doktor Hakan’la birlikte toplumsal sorunlara iliskin pek çok etkinlige imza atan Yeni Giresun Gazetesi Haber Müdürü Gazeteci Saliha Yayla da yaptigi konusmada “O insanüstü bir insandi. Iyi bir doktor, iyi bir arkadas, iyi bir yoldasti” diyerek, onun ölmedigini ölümsüzlestigini söyledi. “Sevgili Hakan ölmedi, daglari mesken tuttu” ifadesini kullanan yayla sunlari dile getirdi:
“Sevgili arkadasimiz, dostumuz, yoldasimiz Doktor Hakan, çok duyarli biriydi. Toplumsal sorunlarda kendini ortaya koyardi. Simdi ölüm saçan bu sahil yolunun güneyden geçmesi için verdigimiz mücadelede yan yanaydi. Olacak kazalara dikkat çekmek için ceset torbalarini birlikte dagitmistik. Anisi önünde saygiyla egiliyorum. Onu çok seviyoruz, çok özlüyoruz. O ölmedi, ölümsüzlesti, mekâni çok sevdigi daglar oldu””
Dr. Hakan Güvenç’in mesai arkadasi Engin Aksoy, insanlarin fikir ve karakterleri ne olursa olsun herkese insan olarak deger verdigini, herkesi oldugu gibi kabul ettigini anlatarak, “Hakan acilde nöbetteyken Giresun adeta hastanede kuyruga girerdi. Kent hastaneye akin ederdi. Ölüme farkli bakardi. Arkadasimizi çok özlüyoruz. Onu hiçbir zaman unutmayacagiz. BU kent unutmayacak” dedi.
Konusmalarin ardindan Güvenç in yasam öyküsünü anlatan slayt gösterisi yapildi ve fotograflari sergilendi.
Giresun Prof. Dr. Ilhan Özdemir Hastanesi’nde görev yapan Dr. Ali Hakan Güvenç, 17 Agustos 2004 tarihinde Kirgizistan’in Çin siniri yakinlarinda Tanri Daglari’nda, 6 bin 800 metre yüksekteyken yaptigi zirve sonrasi, dönüs yolunda bin 200 metrelik uçuruma yuvarlanarak hayatini kaybetmisti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.