SON DAKİKA!

DR. ORHAN ERZURUM BAKIN NEYİ SORDU?

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Giresun Milletvekili Dr. Orhan Erzurum, SEKA Aksu Kağıt Fabrikası’nın özelleştirilmesi ve devletin uğradığı zarar ile ilgili olarak Başbakan Ahmet Davutoğlu’na cevaplaması istemiyle TBMM’ne yazılı soru önergesi verdi.

Giresun’un önemli istihdam olanaklarından bir tanesi olan ve 2003 yılında AKP’ye yakınlığı ile bilinen bir kuruluşa 5 milyon TL karşılığında satılan SEKA Aksu Kâğıt Fabrikası’nın hurdasının dahi 15 milyon TL ettiğine dikkat çeken Giresun Milletvekili Dr. Orhan Erzurum, “Devletin böyle zarara uğratılması tarafınızca nasıl açıklanacaktır” dedi.
“684 dönümlük araziye sahip olan bir kuruluşu 5 milyon TL ye satarken aynı araziyi 68 milyon TL’ye alınması noktasında kamu sektörünün zarara uğratıldığını düşünüyor musunuz?” diye soran Giresun Milletvekili Dr. Orhan Erzurum, “Özelleştirme hukukuna göre fabrikanın 5 yıl süre ile çalıştırılma zorunluluğu mevcutken bu maddenin şirket lehine nasıl işletilmiştir” şeklinde sorularına devam etti.

AKP’ye yakın bir şirkete devleti büyük zararlara uğratarak satılan SEKA Kağıt Fabrikası üzerinden söz konusu şirketin sadece 5 yılda 79 milyon TL gelir elde etmesinin normal olup olmadığını Başbakan’a soran Giresun Milletvekili Dr. Orhan Erzurum, şunlara yer verdi; “Böyle bir gelir tarafınızca normal mi karşılanmaktadır? Bu denli büyük rakamlar ortada dururken ve hem kamu sektörü büyük zarara uğratılıp hem de Giresun halkının istihdam olanakları ellerinden alınırken bu özelleştirmeden doğan zararla ilgili herhangi bir idari ve hukuki işlem başlatılmış mıdır?
Bu işlemin tarafınızca ve hükümetinizce hukuki ve ahlaki olduğu mu düşünülmekte midir?”

Giresun Milletvekili Dr. Orhan Erzurum, Başbakan Davutoğlu’nun sorularına ivedi bir şekilde cevap vermesini beklediğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.