Uncategorized

Dr.Derya Çitlak Sigara Tiryakilerine Seslendi

Bölümüm sorumlu Doktoru Derya Çitlak ve ekibi bu konuda özveri ile tiryakilere yardimci oluyorlar. Dr. Derya Çitlak’la özel olarak görüstük. Tiryakilere verdikleri hizmet sürecinde tedavi için hiçbir sekilde ücret alinmadigina deginen Dr. Çitlak randevu sistemiyle çalistiklarini ifade etti. Dr. Derya Çitlak;
“ Sigara birakma davranisi; 5 temel evreden olusmaktadir ve bu evreler birbirini izlemektedir. Giresun Prof. Dr. A. Ilhan Özdemir  Devlet  Hastanesi KETEM Sigara Birakma Merkezimize gelen kisiler ‘Sigara Birakmayi Düsünme, Sigara Birakmaya Karar Verme ve Nüks (daha önceden sigara birakmayi denemis, tekrar sigara içmeye baslamis)’ evrelerinde gelmektedir. Ocak.2011 tarihinden günümüze, Sigara Birakmaya Karar Verme ve Nüks evrelerinde (% 92) gelen kisilerin; %84’ü Sigara Birakmayi Deneme ve Sürdürme evresinde, % 8’i Saglik Bakanliginin Sigara Birakma Destek Tedavisi kapsaminda ilaç atamalarinin yapilmasini beklemektedir. KETEM Sigara Birakma Merkezimize gelen kisilerin sadece %2’si tekrar sigara içmeye baslamistir. Ülkemizde erkeklerin %53’ü, kadinlarin %20’si sigara içmektedir. Sigara Birakma Merkezimize gelen kisilerin; % 69’unu erkekler, %31’ini kadinlar olusturmaktadir. KETEM Sigara Birakma Merkezimize gelen kisilere basit üfleme testi olan, CO-karbonmonoksit- ölçümü yapilmaktadir.” Diye konustu. 
 

Haber: Selami Çelebi
   

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.