SON DAKİKA!

DSİ Giresun İçin Önemli Yatırımların İmzasını Attı

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Giresun’a yaptığı yatırımlarla Giresun ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Giresun ilimizde geçtiğimiz Ağustos ayında meydana gelen taşkınlarda, Dereli İlçe Merkezi ve Akkaya Köyü taşkınlardan en çok etkilenen yerleşim yerlerin dendi. Taşkın ihbarının hemen ardından hızlı bir şekilde koordine olan ve taşkın alanına intikal eden, DSİ personelimiz, çeşitli illerden gelen takviyelerle birlikte toplam 110 iş makinesi ve 225 personelle, gece gündüz demeden, taşkının meydana getirdiği olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yoğun bir çaba sarf etmişti.

DSİ Genel Müdürümüz Kaya Yıldız’ın koordinesinde, taşkın sahasındaki çalışmalar anbean takip edilmiş olup, özellikle Dereli İlçe merkezinde yukarı havzalardan gelen ve ilçe merkezinde biriken rusubi (Heyelan) malzemeler, yoğun bir çalışma sonucu hızlıca kaldırılmış, tıkanan köprüler açılmıştır. Ayrıca Giresun ili genelinde 1 milyon m³ ’ün üzerinde rüsubi malzeme dere yataklarından çıkarılmıştır.

SÖZLEŞMELER İMZALANDI;

Gelinen bu noktada, Giresun ilimizdeki taşkın risklerini azaltmak ve yukarı havzalardan gelebilecek rüsubatları (Heyelan) yerinde tuzaklamak maksadıyla DSİ harekete geçti ve Dereli İlçesi ile Akkaya Köyüne yapılacak olan tersip bentleri için sözleşmelerin imzalandığını müjdeleyen DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’ İş kapsamında söz tersip bentleri ile Giresun ili genelinde yukarı havza rüsubat kontrolünü amaçlayan “Giresun ili yukarı havza önlemleri (Tersip bendi ve Sekiler) 2. Kısım işi de tamamlanacaktır. Yapılacak bu çalışmalarla Giresun ilimizde taşkın riskleri azaltılmış olacaktır. Giresun’umuza hayırlı olsun. ’dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.