SON DAKİKA!

Düsen Uçak için Bomba Ihbari

Fransiz Hava Yollari (Air France) sirketi, 27 Mayistaki Buenos Aires-Paris seferi için asilsiz bir bomba ihbari alindigi açiklandi. Bu arada firma yetkilileri, uçagin kesin düsüs nedeninin belirlenemeyecegi uyarisinda da bulundu.


Nicolas Petteau, Air France in Buenos Aires deki bir bürosunun 415 sefer sayili uçus için bomba ihbari aldigini belirterek, Boeing 777 tipi uçagin güvenlik birimleri tarafindan kontrolünden sonra herhangi patlayici madde bulunmamasi üzerine Arjantin in baskentinden havalanmasina izin verildigini kaydetti.

Fransa Savunma Bakani Herve Morin de önceki gün Rio-Paris seferini yaparken Atlas Okyanusu üzerinde kaybolan Air France uçagiyla ilgili simdiye kadar herhangi bir terörizm baglantisini isaret edecek bulguya rastlamadiklarini belirtirken, yine de bütün varsayimlar üzerinde durulmasi gerektigini söyledi.

ABD Savunma Bakanligindan (Pentagon) adi açiklanmayan bir yetkili de kaybolan uçakla ilgili herhangi bir terörizm isareti bulunmadigini ifade etti.

UÇAGIN DÜSÜS NEDENI BELIRLENEMEYEBILIR

Fransiz yetkililer, Atlas okyanusu üzerinde kaybolan uçagin neden düstügünün hiçbir zaman ögrenilemeyebilecegini söyledi. Fransa nin hava kazalari sorusturma kurumunun baskani Paul Louis Arslanian, kara kutularin bulunacagindan emin olmadigini, sorusturmanin hayal kirikligiyla sonuçlanabilecegini söyledi.

Bu konuda pek iyimser olmadigini belirten Arslanian, gazetecilere yaptigi açiklamada, “Uçus kayitlarini bulamayabilecegimiz gözardi edilmemeli. Sorusturmanin, kesinlik açisindan tatminkar olmayan bir bulguyla sonuçlanabilecegi olasiligini gözardi edemem” dedi.

Fransiz bakan Jean-Louis Borloo da kara kutularin denizin 3700 metre kadar dibinde bulundugunu tahmin ettiklerini, bunun kazanin oldugu bölgeye gönderdikleri denizaltinin ulasabilecegi bir derinlik oldugunu belirterek, bununla birlikte kara kutulari bulmanin çok zor oldugunu söyledi.

Borloo, daha önce bu derinlikte hiç kara kutu bulunmadigini, bu derinlikte su akimlarinin çok kuvvetli oldugunu belirtti.

Arslanian da bölgedeki deniz yataginin ova gibi degil daglik bir bölge gibi engebeli oldugunu hatirlatti.

Alain Bouillard tarafindan yürütülen kazayla ilgili ilk raporun ay sonuna kadar hazir olacagi bildirildi. Bir havacilik uzmani, enkaz parçalarinin genis bir alana yayilmis olmasinin, uçagin havada infilak ederek parçalanmis olabilecegini düsündürdügünü söyledi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.