SON DAKİKA!
aytekindegerli

ENGELLERİ AŞACAĞIZ

Değerli okurlarım bu ilkyazımda sizlere yaşadığım ve bütün engelli arkadaşlarımın yaşadığını düşündüğüm birkaç hususu anlatmaya çalışacağım.

aytekindegerli

Biz engellileri en çok düşünmesi gereken yerel yöneticilerdir. Bu ne hikmetse uzun yıllardır bir türlü anlatılamıyor. Çok az yerel yönetici engelliler için çok öneli olan yol, ulaşım, hayat hakkına riayet ediyor.

Misal olarak ben İstanbul Beşiktaş ilçesinde ikamet ediyorum, Beşiktaş İstanbul ilinin en elit ilçelerinden biri ve belediye başkanı da Sosyal Demokrat ama gel gör ki; ilçemizde hala birçok mahallesinde engelliler için yürüyebilecek yol ve yaşam alanları yok.

Peki, Beşiktaş ilçesi böylede başka ilçeler çok mu engelli dostu dersek bu alanda İstanbul başta olmak üzere 81 ilde çok eksiğin olduğunu söylemek hiçte yanlış sayılmaz.
Ben şanslı bir kardeşiniz olarak cefakâr ve vefakâr bir aileyle anne ve ablaya sahibim peki benim kadar şanslı olmayan kardeşlerimiz için ne yapmalı?

Ben halen birçok araştırmayı yapamaya devam ediyorum. Sizlere ilkyazımda tanışma kısmında bahsetmiştim açık öğretimde kamu yönetimi okuyorum. Edineceğim meslek gereği hizmet edebileceğim alanlarda yaşadığım sorunlara günlükte olsa nasıl çözümler üretebileceğiz. Bunları sizinle paylaşacağım. Ben ilk olarak yaşadığım bölgeden birkaç örneği sizlere sunuyorum.

1) Engelli vatandaşların toplu taşıma alanlarına kadar kullanabilecekleri bir vasıta yolu planlanarak hemen hayata geçirilmeli ve özellikle büyük alış veriş merkezleri, toplu yaşam alanlarına kolay ulaşımları sağlanmalıdır.
2) Beşiktaş ilçesinden deniz yolunu kullanmak isteyen engelli vatandaşlarımız için deniz vasıtalarına kadar ulaşabilecekleri bir engelli araç parkuru ve deniz ulaşım araçlarına uygun bir şekilde ve kimsenin yardımına muhtaç olmadan geçebilecekleri bir sistem kurulmalıdır.
3) Yüksek binalara ve engelli araçlarının kullanamayacağı alanlara resmi daire ve engellilerin müracaat etmesi gereken kurumlar açılmamalı halen varsa bunların engelli vatandaşlara göre yeniden düzenlenmesi sağlanmalıdır.
4) Evlerine hapis engelliler için başta ilçe geneli olmak üzere bütün İstanbul genelinde detaylı bir çalışma yapılarak engellileri sosyalleştirme programları uygulanmalıdır.
5) Yıl içinde mümkünse engeliler için başta yurdumuzun görülmesi gereken tarihi kültürel mirasları olmak üzere yurt içi geziler düzenlenmelidir.
Bur sıraladıklarım ilk bakışta olması gereken ve biz engellileri bir nebze olsun hayata bağlayacak ilk akla gelen örneklerdi. Ben bu sütunlardan diğer engelli kardeşlerime bir çağrıda bulunuyorum. Eğer sizlerde fikirlerinizi ulaştırmak ve yayınlamak isterseniz bana aşağıdaki mailden ulaşın.

  • aytekinbjk1903@hotmail.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.