Uncategorized

Esref Karaibrahim Mecliste Konusma Yapti

Cumhuriyet Halk Partisi Giresun Milletvekili  Esref KARAIBRAHIM’in 10.03.2010 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinligi Bulunan Diger Mallarin Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkinda Kanun Tasarisi nin 6. Maddesinde verilen önerge üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Grubu adina Meclis Genel Kurulunda yaptigi konusma:


Sayin Baskan, degerli milletvekilleri; Sebze ve Meyve Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkinda Kanun Tasarisi nin 6 nci maddesinde verdigimiz önerge üzerinde söz aldim. Yüce Meclisi selamliyorum. Ilk önce, tabii ki sehitlerimize ve depremde hayatini kaybeden vatandaslarimiza Allah tan rahmet, ailelerine ve ulusumuza bassagligi, yaralilarimiza acil sifalar diliyorum.

Sayin milletvekilleri, 6 nci maddenin (2) nci fikrasinda “Meslek mensuplari, serbest rekabeti engellemek amaciyla kendi aralarinda veya üreticilerle ticarî anlasmalar yapamaz.” denilmektedir ve bunun engellenmesi gerekmektedir, bu dogrudur. Bizim için su anda en önemli unsurlardan bir tanesi budur. Üreticiden alinan ürünlerin fiyatlari nedense hale geldiginde ikiye üçe katlanmakta ve haldeki bütün saticilar tarafindan hemen hemen ayni fiyat uygulanmaktadir. Bu gizli de olsa, açik da olsa aralarinda bir anlasmanin oldugu varsayimini açikça göstermektedir. Tabii ki bunun önlenmesi için Bakanligimizin ve belediyelerimizin bu konuda duyarli olmasi gerekmektedir. Tabii ki üreticiden alinan mallarin pazara ya da hale geldiginde sistem altina alinmasi çok önemlidir.

Bu önemli unsuru bilgilerinize sunduktan sonra, tabii ki ben findik bölgesinde oldugum için, findikla ve FISKOBIRLIK le ilgili bazi seyler söyleyecegim. Peki findik ne oldu, size onu anlatmaya çalisacagim, findigin su andaki durumunu anlatmaya çalisacagim. Bildiginiz gibi FISKOBIRLIK su anda findik alamamakta, findikla ilgili durumunu degerlendirmekte ve elindeki mallari satarak borcundan kurtulmaktadir. Peki bu duruma neden geldi? FISKOBIRLIK içinde yasanan yönetimi ele geçirme, AKP nin yönetimi ele geçirme çabalari sonuç vermeyince bölgeye hizli bir sekilde TMO getirildi, findik aldirildi, FISKOBIRLIK bypass yapildi, ama ondan sonra nedense FISKOBIRLIK in yönetim kuruluna AKP li bir ilçe baskani getirilerek kendisi yönetimi devraldi, ama degisen bir sey olmadi. Demek ki FISKOBIRLIK devreden çikarilacak, findik serbest piyasaya birakilacakti, bunun asamalarini yavas yavas görmekteydik. TMO bölgedeydi, ama son sene, yani 2009 da TMO bölgeden çekildi. Neden çekildi? Findik piyasasinda findik az oldugu için, rekolte az oldugu için TMO bölgeden çekildi. FISKOBIRLIK de alim yapamamaktaydi. Bundan sonra ne oldu? Serbest piyasaya birakildi, ama serbest piyasaya findik birakilirken findigin ne borsasi ne de lisansli deposu yoktu.

Olmayan durumda, findik da olmadigina göre, olmayan findigin fiyatlari Giresun da ve Karadeniz Bölgesinde en fazla -çünkü Giresun da en kaliteli findik yetisiyor diyecegim, bazi findik bölgesindeki arkadaslarim buna belki alinganlik gösterecekler, ama bu dogrudur, Giresun findigin baskentidir- 5 milyon liraya kadar çikti, olmayan findigin fiyatiydi bu. Peki arkadaslar, peki bu sene findik rekoltesinin biraz yüksek oldugu -bugün Ziraat Odasi baskanlarindan aldigim bilgilerle- varsayimindan yola çikarsak, ya yüksekse bu sene findik rekoltesi -su anda belli olmaz ama- peki ne olacaktir, findik fiyatlari, nereye gidecektir ya da findigi kim alacaktir? Findik Avrupa da bir üretici, Türkiye de birkaç üreticinin insafina birakilacaktir.


Bir önemli konu daha var, dönüm basina 150 bin lira fiyat verilmisti. Bunlarin bu ay içinde ödenecegi bilgisi bakanlar tarafindan açiklandi, ama bir sey hatirlatmak istiyorum, Su anda üreticilere bu ayin 23 ünde veriliyor ama Ziraat Bankasi ve tarim krediler su anda icra takiplerine basladi. Yani bu paralari bankada icra için ellerinden gelen her ortami degerlendiriyorlar. Peki, ne olacak, üreticinin eline bu para geçecek mi? Geçmeyecek. Peki, arkadaslar, buradan sizlere su öneriyi yapiyorum: FISKOBIRLIK i batirdiniz, findigi batirdiniz ama gelin, 2010 da su dönüm basina verecegimiz fiyatlari findik üretimi baslamadan verelim. Bu ne anlama gelecek? Bu su olacak: Findikçi üretimine basladiginda elindeki para olacak ve bu sayede de findigini borçsuz toplayacak, ondan sonra da elindeki findigi bir miktar tutabilirse findik piyasasinda findik fiyatlari bir miktar yukari çikacaktir.

Tabii, bununla ilgili çok söyleyecegim seyler vardi ama not aldim. Herhâlde bu bes dakika yetmiyor ama bir sey söyleyecegim. Bizim bir Egribeli miz vardir, Sebinkarahisar la Giresun un arasini baglar. Daha dogrusu, Giresun dan Iç Anadolu ya baglanan bir serittir. Kisin ben çok zahmetini çekerim bu yolun. Sayin Ulastirma Bakanimiz seçimlerde geldi, Sebinkarahisar Meydani nda dedi ki: “Gözünüz aydin, tünelinizi yaptiracagiz.” Ama o tünel bir türlü olmamaktadir, su anda da hiçbir açiklama bu konuda yapilmamaktadir. Sebinkarahisarli arkadaslarim da bilirler yani burada olduklari için söylüyorum.

(FERIT MEVLÜT ASLANOGLU (Malatya) – Baharda… Baharda abi… )

Baharda yapilacaktir ama bu ORGI havaalanimizi da bekliyoruz, ondan da hiçbir haber çikmamaktadir. Beni dinlediginiz için hepinize tesekkür ediyor, saygilar sunuyorum.

 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.