Uncategorized

EV DANASININ ÖKÜZ OLMA YOLUNDAKI ÇIGLIKLARI..

Uzun yillardir verdigim idealist mücadelemin karsiligini almak isteyisimin kararliginda, Söhret denilen büyülü ve bir okadar da puslu yolculugun bilinmezliginde ardima bakmadan ama ardimda biraktigim aci dolu yillarimi unutmadan sona ulasma çirpinislarimin yorgunluguyla perçinliyorum bu hayali artik.

“Perçinliyorum” diyorum. Çünkü profesyonellik kapisini nihayet ardina kadar ve bir daha kapatmamak üzere açiyorum.
Yakinda piyasaya çikaracak oldugum albümle bir nevi, anahtari kapinin kilidine sokup çevirme zamani çoktan geldi de geçiyor bile…
Insallah Bunca emegimin karsiliginda, beni sonuc sukûtu hayale ugratmaz beni. Bunu yürekten diliyor ve istiyorum. Daha simdiden “seninle gurur duyuyoruz” “medari iftiharimiz” gibi yada adini dahi hatirlamakta güçlük çekecegim ve etrafimdan bir an bile ayrilmayacagini düsündügüm sayisiz yakin es, dost, ahbap muhabbetlerini görür gibiyim.
Bir elin parmaklari kadar az sayilarda ama buna ragmen, benim hayatimda çok önemli bir yere sahip olan ve benim için olmazsa olmazlarim olan gerçek dostlarim, lütfen bu sözlerimi üzerine alinmasinlar. Çünkü onlar her daim benim hayatimda hep vardilar ve hep varolacaklar.
Bu yazim da bu denli sitemli bir hava olusmasinin sebebi gerçek manada bu mücadelemde yanimda kimseyi görememis olmaktir.Bu bana çok dokundu inanin.
Günlerdir bu albüm projeme finans konusunda destek bekledigimi ve bunu da bagira bagira dillendirdigimi sagir sultan bile duymustur sanirim. ama hâl böyle olmasina ragmen kimseleri görememek okadar aci ve hazin bir durum ki anlatamam. Hele benim gibi yoktan var etmeye çalisan, çile dolu ama bir okadar da azimli bir insan için çok üzücü bir sey.
Her firsatta asigi oldugumu söylemekten büyük haz ve gurur duydugum memleketim Çorum’un ve memleketlim hemsehrilerim olan Çorumlu’nun bana böylesine vefasiz davranmasi ve ömrümü adadigim sanat mücadelemi bu kadar sahipsiz birakmasi yenilir-yutulur cinsten degil. Hayatim boyunca kimseden karsiliksiz bir sey istemedim. Karsiligini reklam olarak telafi edecegimi kapsamli bir sekilde söylememe ragmen kimsenin umrunda olunmamis olmak anlasilabilir ya da anlatilabilir bir durum degi gerçekten.
Hayatim boyunca kimseden karsiliksiz bir sey istemedim,Karsiligini reklam yada v.s seylerle telafi edecegimi kapsamli birsekilde söylememe ragmen kimsenin umurunda olunmamis olmak anlasilabilir yada anlatilabilir bir durum degil emin olun.
“Inanmak basarmanin yarisidir” derler ya, ben sonuna kadar inandigim ve mutlak basariyla sonuçlanacagi konusunda son derece müsterih oldugum bu çile dolu sihirli yolculugun sonucunda sevinçle tüttürürken mutluluk çubugumu , beni ugraslarimla bas basa birakan ama basarilarimla iftihar edecek olan umarsiz insanlarin yüzünü simdiden görür gibiyim.
Halbuki, ne kaybederdi destek olsalardi ya da bir kurum sahip çiksaydi projeme… Örnegin Belediyemiz,
Onca yerlere kaynak bulup harcanirken az biraz da bizlere destek olsalardi ne kaybederlerdi acaba? Sahi kaybederler miydi yoksa tam tersine meslegimin verdigi yerel ve ulusal bazda medya avantajini kullanarak memleketimizin hislerine tercüman olunmasi yönünde daha da menfaatlerimi olurdu bunun yorumunu size birakiyorum…
Düsünsenize bir hele,Memleketiniz için bütün iyi seyleri hatta herseyi yapabilirsiniz. Fakat bunu yeterince duyuramayip anlatamadiginiz sürece bu ugraslariniz hep bosa gider. Halbuki Sizlerin de bildigi gibi hizmetlerinizi ne kadar genis kitlelere duyurabilirseniz, o kadar karsiligini görür ve alirsiniz.
Örnegin, bir çok kimsenin su anda animsayamadigi veya aklina bile getirmedigi veyada farkinda bile olamadigi bir olayi burada sizlerle paylasarak söylemek istedigim konunun ne kadar önemli ve gerekli oldugu konusununda dikkatinize sunmak isterim.
Geçtigimiz yil, eski belediye baskanimiz olan ayrica çok sevdigim, ben de çok büyük yeri olan ve hatta beni Çorum’a gerçek anlamda tanitan Sayin Turan Atlamaz bey Türkiyemiz’ in Imparator lakapli büyük ses sanatçisi Ibrahim Tatlises’i, festival programina getirdi. Sonrasinda birsürü akli evvel memleketin parasini gereksiz yere bir sanatçiya verdi diye anlamsiz sekilde bilip bilmeden ileri geri konustu elestirdi durdu, halbuki,o Ibrahim Tatlises 17 yildir her hafta tv’de canli yaptigi IBO Show’programinda üç hafta üst üst’e Çorum’un ve Çorumlu’nun reklâmini yapti. ve emin olun ki, bunlari parayla yaptiramazdiniz ve yaptirtmaya kalksaydiniz paraniz yetmezdi.buna.Simdi anlayabildiniz mi medyanin sanatin gücünü?
Yillar evvel, rahmetli Turgut Özal Milli haltercimiz Naim Süleymanoglu’nun kilosu agirliginca altin verip Bulgaristan’dan aldiginda o’na da böyle çikismislar ve devletin milletin parasini nasil böyle bir sporcuya verir diye bir sürü ipe sapa gelmez sözler söylemislerdi. oysa o Naim Süleymanoglu Türkiye’yi üst üst’e kazandigi altin madalyalarla dünya’ya tanitti biliyorsunuz degil mi?
Unutmayin, geminin ucunu degil ufku gören kaptandir derler. Önemli olan bunu görebilmek ve anlayabilmektir. Düsünün, bir yönetici ne kadar etkili olursa olsun sözü yada etkisi bulundugu semte yada sehire geçer ama sanatçi ulusal anlamda bir radyo’ya yada tv’ye çiktigi zaman bir programa çikip bir anons’la bütün Türkiye’ye etki yapar. Ekranlardan bazen yapilan kampanyalari bir gözünüzün önüne getirin, bence sigara yasagi gibi, trafik kurallari gibi, konser gibi, magazinsel olaylar gibi bunlari saymakla bitiremeyiz. Bu örnekleri, ne dersiniz fazla mi abarttim sizce?Bence bunu bir düsünün.
Bugünkü bütün yöneticilerimize bunu samimiyetimle tavsiye ediyorum.
Israrla aramama ve not birakmama ragmen 15 dakikasini ayirip bunlari dinlemeye firsat yaratmayan ya da yaratamayan genç dinamik baskanimiza buradan sesleniyorum. O kisa zamani birilerinin açilisinda, birilerinin nikâhinda, dügününde harcayabilirsiniz ve elbette bunlarda gerekli seylerdir ama sosyal devlet olabilmenin yolununda sosyal ve kültürel islere destek olmakla gerçeklesebileceginin önemini de mutlaka bilmeli, önemsemeli, hatta unutmamalisiniz.Mutlaka ve elbette biliyorsunuzdur tabiki ama bunu icraata da yansitmalisiniz bence, Elinizden geldigince desteklemeli ve bu konuda tavsiyelerde bulunmalisiniz. Sözlerimi lütfen akil veriyor gibi düsünmeyin. Bunlar sadece yasanmis gerçek tecrübelerin tavsiyesi niteligindedir. Kaldi ki bunlari sadece destek olmak adina degil memleketinizden dogup büyüyüp yetisen degerlere bagrinizdan yetisen evladiniza kardesinize sahip çikmak adina da yapmalisiniz.
Bugün baktiginizda sanatçilariyla, sporculariyla, sairleriyle, yazarlari, romancilari, hatta artistleriyle anilan onlarca sehir var. Hemen aklima ilk anda gelenleri sayabilirim size.
Örnegin Urfa(Nuri Sesigüzel, Ibrahim Tatlises, Kenan Temiz, Kacanci Bedii, Yilmaz Güney, Müslüm Gürses …), Diyarbakir(Celal Güzelses, Izzet Altinmese, Bedri Ayseli, Ziya Gökalp Gökalp, Cahit Sitki Taranci …), Malatya(Selahattin Alpay, Belkis Akkale, Malatyali Fahri), Elazig(Enver Demirbag, Musatafa Keser,Fatih-Sebnem Kisaparmak, Nurullah Genç …), Samsun(Orhan Gencebay, Cemal Safi, Sami Aksu, Tanju Çolak…), Ordu(Kadir Inanir, Levent Inanir, Soner Arica, Erdogan Arica, Ümit Tokcan,Yurdal Tokcan…), Trabzon(Tanju Gürsu, Temel Gürsu, Kamil Sömez, Ünal Karaman), MUS(Yilmaz Erdogan), Adana(Ferdi Tayfur, Ahmet Selçuk Ilkan, Fatih Terim, Ümit Besen…), Hatay(Selâmi Sahin, Yunus Bülbül, Gökhan Güney), Kirsehir(Neset Ertas, Mükerrem Kemertas, Muharrem Ertas, Emel Tasçioglu), Eskisehir(Cüneyt Arkin, Mithat Körler), Kars(Nursaç Doganisik, Yudum, Nuray Hafiftas, Asik Murat Çobanoglu, Asik Seref Tasliova…), Ankara(Kayahan, Bedirhan Gökçe, Oguz Yilmaz, Ankarali Turgut…)Izmir(Haktan, Niran Ünsal, Nalan Altinörs…) ve daha size bir çok isim sirayabilirim .
– Peki Çorum deyince kim geliyor akliniza?
Asik Sekip Sahadoglu, Gülâbi, Hâsimi,Aslihak, Asik Rifat Kurtoglu, Hüseyin Çirakman, Asik Boranî Baba, Asik Cefai, Asik Sürmeli Can, Asik Haydar Öztürk, Cangül Öztürk, degerli kardesim Nergiz Ay. Piyanistlerimiz; Veli Keser agabeyim, Levent Coskuner, Erdinç, Ünal, Bünyamin, Naim…vee vee…v.s.vs… liste uzuyor..
Bu ismini telafûz ettigim üstâdlarin hepsi de çok degerli insanlar ve çok degerli yetenekler. Hepsi yerel sanatçilarimiz.Yani hepside maalesef Çorum sinirlari içersindeler.
Ya birde ulusal bazda Çorumlu olan ama sizler yeterince sahip çikmadiginiz için Çorum’lu oldugunu söylemeye bile imtîna edenlerimiz var. Onlara ne demeliyiz?
Örnegin, milyonlari ekran basina kilitleyen Kurtlar Vadisi dizi filmi’nin konsept danismani ve film’in kismen senaryosunu yazmis olan Soner Yalçin in Çorumlu oldugunu kaç taneniz biliyor?
Yine ayni Kurtlar Vadisi dizisi’nde “Seyfo Dayi” karakterini canlandiran Nihat Nikerel’i, TSM’nin unutulmaz kadin seslerinden TRT’nin medarî iftiharlarindan Serap Mutlu Akbulut’u, Ali Osman Akkus’u, Cengi,z Coskuner’i, Minik Dualar gibi bir projeyi hayata geçirip adetâ çigir açan Ertugrul Erkisi’yi, kardesi ilâhi ve tasavvuf sanatçisi Süleyman Erkisi’yi, Gökhan Ertek’i bir zamanlar “Sekerci mi baban senin” diye ortaligi kasip kavuran Serap sapaz’i, ünlü Profesör Abidin Kumbasar’i, Türkiye’nin KBB konusunda en iyi profesörleri’nin arasinda yer alan Prof.Dr.Burhan Dadas’i, sunucu Nergiz Kumbasar i
Bunlar sadece aklima ilk gelenler.Ilk hatirima düsenler,
Ama sizler “Ev danasi’ndan Öküz olmaz” zihniyetiyle bu insanlara deger vermeyip sahip çikmayip onlarla övünmesini bilemedigimiz için çogu “Çorumluyum!” demiyor hatta bu ayip biseymis gibi gizliyorlar üstelik.
Hâlbuki hepsi birbirinden önemli ve degerli insanlar bunlar,
Ve Hepside çok iyi bir yerdeler.
Böyle bir gücü kullanmaya kalksaydiniz eger, inanin Çorum’un-Çorumlu’nun nerelere ve kimlere ulasabilecegini-erisebilecegini hâyal bile edemezdiniz. Yazik ki, benim memleketlim halâ at gözlügüyle bakiyor bu meselelere maalesef.Düsünsenize
Albümüm için gerekli olan 20 bin TL gibi az bir bedeli bile, reklam karsiligi olmasina ragmen tedarik etmeyi gerekli görmediler. Oysa ki, markalasma konusun da çok fazla sayida firma olmasina ragmen ve bu firmalarin normalde daha etkisiz yöntemlere daha fazla bedeller yatirmalarina ragmen yapmadilar bunu
Herkes mûsterih olsun ki, Allah nasip kismet ederse insallah, hazirlamis oldugum albümümü piyasaya çikarip, ulusal ve yerel bütün yazili ve görsel medya da boy gösterirken de hiç bir yardim göremememe ragmen,Gögsümü gere gere “Çorumluyum!” diye seslenecegim ve selamlarimi ve sevgilerimi gönderecegim dolu dolu ekranlardan büyük bir keyifle herkese.
Ve bütün bunlari sadece 2(iki) aylik bir süreçte gerçeklestirecegim insallah.

Sair derki:
Acilara gögüs geren anilarim, arsiz duygularim var
Evet hayat hep en son sözü söyler ama benim de cümlelerim var.

Allah büyüktür, hep beraber yasayip görecegiz insallah…Hersey gönlünüzce olsun.
Mutlu ve sevgiyle kalin…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.