SON DAKİKA!

FINDIĞIN BAŞKENTİ GİRESUN’DA CUMHURBAŞKANINA KİM KİVİ TOPLATTI?

Geçtiğimiz Cumartesi günü Giresun’u ziyaret eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Giresun Fındık Araştırma Enstitüsü bahçesinde bulunan kivi bahçesinde kivi toplaması Giresun Kalite Fındık Tanıtım Derneği’nin ilginç tepkisine neden oldu.

Giresun Kalite Fındık Tanıtım Derneği Başkanı Güray Kubilay Yaman, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Giresun ziyaretinde kendisine kivi toplatılmasının Giresun kalite fındığına yapılmış tarihi bir ihanet olduğunu söyledi. Yaman, “Sayın cumhurbaşkanımızın ilimize geldiğinde tabiki şehrimizle ilgili şeyleri kendisine göstermek, ikramlarda bulunmak son derece doğal bir davranıştır. Fakat özellikle görsel ve yazılı basında ortaya çıkan ve sayın cumhurbaşkanımızın kendi Twitter sayfasında paylaştığı gibi sayın cumhurbaşkanımızın şehrimizi ziyaret etmesi tamamı ile Giresun’da Fındık Araştırma Merkezi’ndeki kivi ağacından kivi toplaması ile neticelendirilmiştir. Biz Giresunlular olarak yaklaşık 100 yıldır şehrimizinde ismini verdiğimiz Giresun kalite fındığımız maalesef basında yerini bulamamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Ordu iline ziyaretinde ise Ordulu balıkçılar teknelerine astıkları ‘Fındığın Başkenti Ordu Şehrimize Hoşgeldiniz’ yazılı afişlerle karşılamışlardır. Fakat Giresun’da Cumhurbaşkanımızın basında yer alan konusu ise Giresun’da kivi toplaması olmuştur” dedi.

“Giresun kalite fındığın diğer 22 ilde yetişen fındıklardan lezzet olarak ayrı bir yere sahip olmasına rağmen şehrimizin böylesine tarihi bir ziyarette reklam açısından böyle tarihi bir fırsatı kaçırması Giresun kalite fındığına yapılmış bir ihanet olarak kabul ediyorum” diyen Yaman, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Tabi ki şehrimizde kivi yetişiyor ve lezzetlidir. Fakat 100 yıldır Giresun kalite fındık bilinmekte ve halkımız tarafından da, yurtdışından da bilinmektedir. Cumhurbaşkanımızın ziyaretinde yapılan bu konumlandırma son derece yanlış ve özelliklede fındık araştırma merkezinde yapılan kivi tanıtımı gariptir. Fındık Giresun şehrinin markalaşması ile ilgili Tek Gıda ürünüdür. Lütfen Giresun kalite fındığa gereken önemi verelim. Sayın cumhurbaşkanımızın Giresun ziyaretinde fındık ile anılmalıydı onunla ilgili haberler yapılmalıydı. Bundan sonraki çalışmalarda bu duruma oldukça önem verilmelidir. Eğer Giresun kalite fındığımıza yeterince önem vermezsek ilerde tıpkı Kirazın Anavatanı olduğu gibi fındığın başkenti olma özelliğini de ilimiz kaybedecektir” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.