SON DAKİKA!

FINDIK FESTİVALİ BİR KEZ DAHA AYNI YERDE YAPILDI

Giresun yöresinde tek fındık festivali olan Çömlekçi Deresi Fındık Festivali’nin 7 kez aynı yerde yapıldı.

Tirebolu’nun Yukarı Boğalı Köyü Muhtarı Durmuş Ayvaz’ın organizasyonunu üstlendiği fındık festivali, Çömlekçi Deresi kenarında bulunan ve mülkiyeti aynı köye ait Değirmenyanı mevkiinde büyük bir coşku içinde gerçekleştirildi.

Festival kapsamında, festivalin gerçekleştirilmesine katkı sağlayan Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş’e, Görele Belediye Başkanı Tolga Erener’e, Tirebolu Belediye Başkanı Abdullah Karapıçak’a ve işadamlarına plaket verildi. Plaket töreninde kısa bir konuşma yapan Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş; “Karadenizlilerin uzun yaşamasının sırrını doğal ve sebze ağırlıklı beslenmelerine bağlıyordum. Burada gördüm ki buna kemençeyi, horanı ve bu tür şenlikleri de eklemek gerekiyor” dedi. Görele Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş yaptığı konuşmada festival sahasının parkeyle kaplanması sözü verdi. Festival kapsamında yöre kültürünü tanıtmaya yönelik; kolçak atma, yarma çekme, sepet örme, ip dokuma, mıras oynama gibi faaliyetlere de yer verildi. Temsili olarak fındık toplandı. Fındıkçılıkta kullanılan malzemeler sergilendi.

Yöresel yemeklerin de tanıtıldığı çömlekçi Deresi Fındık Festivali yerel sanatçıların konserleriyle devam ederken bir açıklama yapan Köy Muhtarı Durmuş Ayvaz; Köy kaynaklarıyla ancak bu kadarını yapabildiklerini, yörenin tek fındık festivaline ilgili kurum ve kuruluşların sahip çıkarak destek vermeleri gerektiğini dile getirdi.

Yöresel sanatçıların sahne alması ve geleneksel kısa yarışmaların yapıldığı festival yöre halkının horon ve eğlenceleri ile son buldu.

Haber: Nihat Öztürk/Görele

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.