SON DAKİKA!

FINDIK FİYATI NEDEN ARTMIYOR?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bu sezon fındık üreticisinin hakkının yenildiğini belirterek, yürümekle, çadır kurmakla ve üreticinin yanındayız demekle fındık üreticisinin hakkının korunamadığını kaydetti.

GZO Başkanı Nurittin Karan, artması gereken fındık fiyatının geriye gittiğini, arz-talep ve serbest piyasa diye bir şey kalmadığının altını çizdi.

Nurittin Karan, fındık konusunda bugüne kadar hiçbir şey yapmayan Ulusal Fındık Konseyi’nin ise fındık ve fındık üreticisine destek değil, köstek olduğunu da belirtti.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, “Artacak olan fındık fiyatı aşağı gidiyor, arz talep dengesi, piyasa şartları hepsi artık bozuldu” dedi. Karan, pazara yeteri kadar fındık inmemesine rağmen fiyatların düştüğünü açıkladı.

GZO Başkanı Nurittin Karan, “Sezon açılıyor, pazara fındık gelmiyor, artacak olan fındık aşağı gidiyor, arz talep dengesi, piyasa şartları hepsi artık hikaye oldu. Çiftçimizin oylarını alıp meclise giden arkadaşlarımız, siyasi parti temsilcileri, ister iktidar olsun ister muhalefet olsun herkes fındığın yanında olduğunu söylüyor. Birisi yürüdük diyor, birisi çadır kuracağız diyor, biri çıkıp diyor biz fındık üreticisini mağdur ettirmeyiz diyor artık üretici ve temsilcileri gına geldi. Her sene biz fındık fiyatı konuşmaktan bıktık, bunu konuşmaktan asli görevlerimizi yapmaz duruma geldik” dedi. Karan, fındığın bu sezonki maliyetinin 14 lira 90 kuruş olduğunu ifade ederek, “Fakat piyasada 13 liradan fındık alınmaya çalışılıyor. Buna artık bir çözüm bulmamız gerek, ‘üreticiyi ezdirmeyeceğiz’in açılımı ne? Kamuoyu ile bunun paylaşılması lazım. Gübre fiyatları iki misli, işçi fiyatları iki misli, ilaçlar çıktı iki katı fiyatına ama fındığa bakıyoruz geçen yıl ki fiyatlarla üç aşağı beş yukarı aynen” diye konuştu.

Serbest piyasa koşullarının işlevini kaybettiğini öne süren Nurittin Karan, “Buna Rekabet Kurumu mu müdahale edecek? Siyasiler mi müdahale edecek? kim müdahale edecek? Ülke olarak biz artık üreticiyi koruyamamışken, tüketiciyi ve sanayiciyi de koruyamaz hale geldik.” ifadesini kullandı.

Nurittin Karan, bu soruna hızlı bir şekilde FİKSOBİRLİK ya da, Toprak Mahsulleri Ofisi ya da başka bir kurumla ne olursa olsun müdahale edilmesi ve üreticinin sıkıntılarının giderilmesi gerektiğini vurguladı.

Alıcıların az olması ve piyasanın durgun olması nedeniyle sağlıklı bir fiyat oluşumu olmadığını dile getiren Nurittin Karan, sözlerini şöyle tamamladı: “Artık o günkü alıcının moral ve motivasyonuna göre fiyat belirlenmiş oluyor, sektörde zaten asıl sıkıntı da bu. Tekel ve kredi faizleri nedeniyle piyasada nakit sıkıntısı var. Bu sene emanete bırakılan fındık da az, geçen yılla göre 5’te biri kadar fındık emanet edildiği belirtiliyor ama buna rağmen fiyat yükselmiyor. Bunun bir sebebi tekel, bir sebebi ise kredi faizlerinin çok yüksek olmasından dolayı sanayici ve manav kredi kullanıp fındık alamıyor. Bir nakit sıkışıklığı var piyasada. Hal böyle olunca manav da fiyatı aşağı çekiyor.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.