SON DAKİKA!

FINDIK FİYATI YERLERDE SÜRÜNÜYOR

Üretici fındık fiyatında şok üzerine şok yaşıyor. Serbest piyasada fındık fiyatı 8.5 liraya kadar düştü. 2016 yılına irtifa kaybıyla başlayan fındık adeta yere çakıldı. Yılbaşından önce 14-15 TL’den işlem gören fındık fiyatı yerlerde sürünüyor. Üretici hükümet tarafından atılacak somut bir adım bekliyor.

GTSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, fındığın dolar bazında devlet tarafından korunması gerektiğini ifade

ederek, aksi taktirde bir kumar oyunu olmaktan kurtulamayacağını belirtti.
Fındık fiyatındaki istikrarsız seyir, Giresun ekonomisini kilitledi. Fındık fiyatının serbest piyasada 8.5 liraya kadar düşmesi üreticiden esnafa, iş hayatından ekonomiye herkesi olumsuz yönde etkiliyor. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmlikoğlu, fındıkta istikrarlı bir fiyat politikası uygulanması gerektiğini belirtti.

15 liradan 8.5 liraya kadar düşen fındık fiyatlarını değerlendiren Çakırmelikoğlu, fındığın ilimiz ekonomisi için son derece önemli bir tarım ürünü olduğunu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan ‘Fındık Daire Başkanlığı’nın etkili ve yetkili olması gerektiğinin altını çizdi. Çakırmelikoğlu, dalgalı fındık fiyatının satıcı ve alıcı açısından faydalı bir durum olmadığını ifade ederek, “Biz fındık fiyatı ucuz veya pahalı olsun demiyoruz. Biz fındık fiyatında bir hükümet politikası ve istikrar olsun istiyoruz. Fındığımız dünyaya dolar bazında satılmaktadır. Hem alıcının hem satıcının dolara endeksli olması ve dolar üzerinden satış yapması gerekiyor. Bu vesileyle üreticimiz korunmuş olunur ve alivre satışının önüne geçilir. Herkes dolar çıksa da, düşse de, fındığın fiyatını bilir” dedi.

“FINDIK DAİRE BAŞKANLIĞI ETKİLİ VE YETKİLİ OLMALIDIR”

Kurulacak olan Fındık Daire Başkanlığının etkili ve yetkili olması gerektiğini vurgulayan Çakırmelikoğlu şunları kaydetti;
“TMO aracılığıyla emanete ürün almak fındıkta istikrarı sağlamaz. TMO’ya fındık vermek ne kadar doğru? Üretici ihtiyacı olduğunda parasını mı alacak, fındığını mı alacak? Hiç kimse bu konuda bir bilgiye sahip değil. Bu şuanda bir önlem değil. Bunun için hükümet fındıkta bir taban fiyat uygulamalıdır. Fındık bu fiyatın altına düştüğünde müdahil alım yapmalı, bu fiyatın üzerine çıktığında ise piyasaya ürün sürmelidir. ABD bademi nasıl destekliyorsa, Arjantin kahveyi nasıl destekliyorsa, bunlardan örnek alınarak fındıkta istikrarlı bir politika izlenmelidir. Fındık dolar bazında devlet tarafından korunursa istikrara kavuşur, aksi takdirde fındık bir kumar oyunu olmaktan çıkamayacaktır.”
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ise, piyasada kendilerinin de anlam veremediği bir panik havasının oluştuğunu, bunun da fiyatı olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

1 Yorum

  1. YILLAR EVVELDİ..FSKB YNÖNETİMİ SEÇİMLERİNDE HÜKUMET YANLISI ADAY SEÇİMİ KAZANAMAYINCA,MALUM GELİŞMELER YAŞANMIŞTI…BUNDAN SONRA DEVLETİN FINDIK ÜRETİCİLERİNİ TÜCCARLA BAŞ BAŞA BIRAKTI…TÜCCARLAR DA BU DURUMU ZAMANLA KENDİ LEHLERİNE KULLANDILAR…Yazarın iddiası doğru olup,Fındık bir ihraç ürünüdür. Dövizle satılmaktadır.Ülkeye döviz kazandırmaktadır.Öyleyse bu ürün ülkemize döviz kazandırmakta….Birçok dünya devleti İhraç ürünlerini desteklemeye devam ederken, üzülerek yaşıyoruz ki, bizde dümensiz ve klavuzsuz gemi örneği gibi ne haliniz varsa görün diyorlar.. Onbeş milyon fındık üreticisi sudan çıkmış balık gibi kendi kaderlerine terk ediliiyor…Bence Karadenizde olduğu gibi, diğer tarım ürünlerinde aynı sistematik uygulama devam ediyor..Boş tapuya, boş tarlaya, yatan çiftçiye vb..dönüm başı yardımı adı altında al-ye, gerisine karışma uygulaması denilmktadir.Emek değil, yatmak,üretmemek makbul sayılıyor.Bu nedenle altın gibi verimli araziler, yani Karadeniz göç vermektedir..Yardıma muhtaç duruma getirilmektedir…Hükumetlerin çiftçileriin derdi diye bir problemi yok gibi…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.