SON DAKİKA!

Fındık Hava Şartlarından Etkilendi Mi?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Ocak ayı ve Şubat ayının ortalarına kadar mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığı ve zaman zaman esen lodos nedeniyle bu yılki fındık rekoltesinde kayıp beklediklerini bildirdi.

GZO Başkanı Nurittin Karan yaptığı açıklamada, mevsim değişikliği ve küresel ısınmanın fındık bitkisini olumsuz yönde etkilendiğini kaydederek, “önümüzdeki süreçte 2021 yılı mahsulümüzün başına zirai don, dolu ve fırtına gibi doğal afetler gelmemesi” ifadelerini kullandı.

Fındığın Giresun, bölge ve ülke ekonomisi için son derece stratejik bir ürün olduğuna vurgu yapan Nurittin Karan, “fındık bahçelerinde yaptığımız gözlemlemelerde, Ocak ayının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve geçtiğimiz hafta hava sıcaklığının 25 derecelere kadar yükselmesi fındık bitkisinde strese neden oldu. Karanfil döneminde fındıkta gerekli soğuma gerçekleşmedi. Özelikle zaman zaman saatteki hızı 90 kilometreyi bulunan lodos nedeniyle gerekli tozlanmayı gerçekleştiremeyen karanfillerde dökülmeler meydana geldi. Bugünden konuşması çok erken gibi görünse de, gözlemlemelerimize ve fındık üreticilerimizin deneyimlerine göre 2021 yılı fındığı hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve kuvvetli esen lodos nedeniyle zarar gördü diyebiliriz. Zararın boyutu fındığın gelişim evresinde daha net olarak ortaya çıkacaktır. Beklentimiz hava sıcaklığı ve lodostan kaynaklı fındığımızın asgari seviyede zarar görmüş olmasıdır” dedi.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık bitkisinde en riskli ayların içerisine girildiğini de hatırlatarak, Mart ve Nisan ayında fındığın zirai don tehdidi ile karşı karşıya bulunduğunu ve üreticilerin tek güvencesinin ise devlet destekli tartım sigortası olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.