Uncategorized

Findik Isçilerinin Çileli Yolculugu Basladi

Findik toplama sezonunun baslamasina az bir zaman kala mevsimlik isçiler Güneydogu Anadolu Bölgesi nden, findik bahçelerinde çalismak üzere Sakarya ya gelmeye basladi. Diyarbakir dan yola çikan isçiler, yaklasik 32 saat yolculuktan sonra gece Arifiye Tren Gari na ulasti.
Findik toplama zamaninin gelmesiyle mevsimlik isçilerin çileli yolculugu basladi. Diyarbakir, Sanliurfa, Mardin, Batman ve daha pek çok Dogu ve Güneydogu illerinden binlerce findik isçisi, günde 20-25 TL kazanmak için Sakarya, Düzce, Ordu ve Giresun a çalismak için yola çikti. TCDD nin önceki yil uygulamaya koydugu ve sadece findik isçilerini tasiyan findik treni ve Güney Dogu Ekspresi ile simdiye kadar 600 tarim isçisi Sakarya ya geldi. Geney Dogu Ekspresi ile birlikte dün gece 270 isçi geldigi ögrenildi. Tren garina gelen çoluk çocuk yüzlerce findik isçisi burada vagonlardaki esyalarini bosaltti. Isçiler otobüslerle findik toplayacaklari yerlere götürüldü.


Arifiye Tren Gari Müdürü Sinan Bilici, CIHAN muhabirine yaptigi açiklamada, ilk findik isçilerinin Diyarbakir dan Arifiye ilçesine geldigini söyledi. Bu yil findik isçileri için 10 özel trenin sefere kondugunu ifade eden Bilici, bu yil 6 -7 bin findik isçisinin Sakarya ya gelmesini beklediklerini belirtti. Isçileri bu yil yeni bir uygulamayla klimali vagonlarda tasidiklarini anlatan Bilici; “Trenlerde isçilere özel doktor da refakat ediyor. Simdiye kadar gelen isçi sayisi az. 30 Temmuz da özel trenle 600 kisi daha gelecek. Geçen sene 10 bin isçi gelmisti. Ancak bu yil sayinin 6 -7 bin civarinda olacagini düsünüyoruz.” dedi.


15 kisiyle birlikte çalismak için Siirt ten Sakarya ya gelen Ibrahim Naz, yolculugun çok zor geçtigini söyledi. Her yil esi ve çocuklariyla findik toplamaya geldiklerini anlatan Naz, söyle konustu; “Findik toplamak için her yil geliyoruz. Çocuklarin gelecegi için çalisiyoruz. Ekmek paramiz için mücadele ediyoruz. Buradan kazandigim parayla kislik ihtiyaçlarimizi karsilayacagiz.”


Naz, geçen yil 20 TL olan günlük yevmiyenin bu yil artmasini beklediklerini dile getirdi. Öte yandan garda genis güvenlik önlemi alan polis, isçilerin tek tek kimlik sorgusunu yapti. (CIHAN)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.