SON DAKİKA!

Fındık Neden 22,50 TL Düştü?

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Giresun kalite fındığın kilogram fiyatının serbest piyasada 22,50 liraya kadar düşmesinin kabul edilecek bir rakam olmadığını belirtti.

GZO Başkanı Nurittin Karan, yaptığı yazılı açıklamada, temel gıda ürünlerindeki fiyat artışları karşısında çikolatanın ham maddesi olan fındığın fiyatındaki düşüşün üreticilerin kaybını daha da artırdığını ifade etti.

Fındık üreticisinin salgına rağmen tarımsal üretime katkı sunmaya devam ettiğini aktaran Nurittin Karan, şunları kaydetti: “Ülke ekonomisine fındık ihracatından elde edilen döviz girdisinin lokomotifi üreticidir ve bununla da gurur duyuyoruz. Ama ne hikmetse hep kaybeden ve en çok zarar gören üretici oluyor. Geçtiğimiz sezonlarda kalite ve Aflatoksin bahaneleriyle ihracattaki düşüşün arkasına sığanlar bu sezon da Koronavirüs salgınının arkasına sığındı ve serbest piyasada fındık fiyatını 22,50 liraya kadar düşürmeyi başardı. Giresun kalite fındığın kilogram fiyatının serbest piyasada 22,50 liraya kadar düşmesi, kabul edilecek bir rakam değildir. ”

Sezon başında 27 liraya kadar yükselen fındık fiyatının bilinçli olarak düşürüldüğünü savunan GZO Başkanı Nurittin Karan, “Miktar ve döviz bazında fındık ihracatının düşmesinin müsebbibi üretici değildir, olamaz da.” değerlendirmesinde bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.