ARŞİV

Findikçi Vali

Vali Sahin, findik rekoltesinin bu yil düsük gerçeklesecegine dikkat çekti.


Vali Sahin, Findik Arastirma Istasyonu bahçesinde, sembolik 2011 ürünü findik hasadi baslangiç töreninde yaptigi konusmada, Giresun ve yöresinde findik rekoltesinin bu yil düsük gerçeklesecegine dikkat çekti. Yüksek kesimlerde, sahil ve orta kesimlere göre findik rekoltesinin daha iyi oldugunun gözlemlendigini vurgulayan Sahin, findik rekoltesinin az olmasinin fiyatin yükselmesini saglayacagini savundu.


Findik fiyati tespit edilirken, gelecek yillar da düsünülerek belirlenmesi gerektigine isaret eden Sahin, “Bu sene rekolte düsük diye 10 lira verildi diyelim, bu seneye ne olacak. Seneye üretici daha fazla isteyecek.” diye konustu. Giresun Valisi Dursun Ali Sahin, kendi gönlünden bu yilki findik fiyatinin 7 lira olmasini geçirdigini aktardi. Findigin, ileriki yillarda altin çagini yasayacagini belirten Sahin, söyle dedi:


“Findigin sadece içini biliriz. Ama zuruf denilen dis kabugundan laminat parke yapimi için çalismalar yapiliyor. Bu üretime baslandiginda, findik kabugu belki içinden daha kiymetli olacak. Findigin çotanagindan renkli kök boya üretilecegi, bununla ilgili bir firma dayanikliligina yönelik laboratuvar çalismalarini yapiyor. Allah, hiçbir seyi bosuna yaratmamis. Findik basli basina içi disi hepsi para, velev ki biz onu görelim. Önümüzdeki 4-5 yil sonra bunlar açiga çikacaktir. Findigimiza iyi bakalim, sahip olalim. Sakin bu sene findik yok diye hayiflanmayalim. Ilerleyen yillarda findigin her seyi para ettiginde keske findigim daha fazla olsaydi denecektir.”


Vali Sahin, Giresun ve yöresine gelecek findik isçileriyle ilgili 5 ilçede barinak yaptiklarini hatirlatarak, “Bu isçileri çalistiranlardan arzumuz, onlarin hakkini yememesi, ücretlerini zamaninda vermesi, kötü mamele etmeden, mütevazi, kardesçe bu findik sezonunun atlatilmasini istiyoruz. Findik barinma yerlerine diger ilçeleri de katarak findik olan tüm ilçelerde kuracagiz. Bu gelen isçiler geçmis dönemlerde nehir kiyisinda çadir kurar, ates yakar yemeklerini hazirlar, çok ilkel sartlarda hayatini sürdürüyordu. Ama simdi sicak su, buzdolabi, çamasir makinesi olan modern yerlerde barinmalarini sagliyoruz.” diye konustu. Giresun Valisi Dursun Ali Sahin, konusmasinin ardindan behçeye girerek findik topladi.


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.