SON DAKİKA!

FINDIK’TA ÇÖZÜM ÖNERİLERİ TARTIŞILDI

Giresun Ticaret Borsası tarafından organize edilen Fındık’ta ‘Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ Toplantısı Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin katılımıyla yapıldı.

Toplantının açılış konuşması yapan Giresun Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Temel Yanıkoğlu, Giresun denilince akla ilk önce fındık geldiğini ifade ederek, “Fındık, Giresun Ticaret Borsası’nın özünü oluşturmakta. Onun için fındıkla yatıp fındıkla kalkıyoruz. Giresun’un fındık özelinde farklı bir il olduğunu düşünüyor ve önemsiyoruz. Çünkü Giresun Fındığı tüm çeşitlerden ayrı bir çeşit olduğu için bunu söylüyoruz” dedi.

“FINDIK ARTIK BUNDAN SONRA GİRESUN’UN GÜNDEMİNDE BİRİNCİ SORUN OLARAK YER ALMAYACAKTIR”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli de konuşmasında fındığın artık sorun olmaktan çıktığını ifade etti.

Nurettin Canikli şunları kaydetti; ”Fındık konusu Giresun’un tartışması en önemli konularından biridir. 2012 yılında fındığın konuşulmadığı hiç bir ortam yoktu en önemli tartışmalar fındık ile alakalı olurdu. Bu günlerde ise Giresunluların gündeminde fındık o kadar çok yer teşkil etmiyor. Bunun en önemli nedenlerinden bir tanesi fındığın sorunları 2002-2003’e göre çok daha azalmış vaziyette temel faktör fındığın fiyatı elbette başka sorunlar var ama fındığın asıl sorunu fiyattı. Son yıllarda fiyatla ilgili gelişmeler olumlu olduğu için gündemi daha az işgal etmeye başladı. Bir zamanlar hayal bile edemeyeceğimiz seviyelere geldi. Fındık fiyatı yükselirse talep azalır başka ülkelerde yeni ekim alanları ortaya çıkar ve bu Giresun’a orta ve uzun vadede kaybettirir, Ayrıca ordan fiyat yüksek gelirse sorun olur gibi argümanlar ortaya gelmişti. Bu gün fındığın fiyatının ulaştığı seviye zannediyorum ki bundan sonra çok da aşağıya inmeyecektir. Tabi bandını tahmin etmek çok zor bu tür sorulara cevap vermekte doğru değil. Mevsimlerdeki dalgalanma küresel ısınma ile beraber devam edecek gibi duruyor biliyorsunuz fındık diğer ürünlere göre oldukça hassas, o çok büyük rekoltelerin olacağını ben gündeme geleceğini düşünmüyorum, gelse bile yönetimi daha kolay çünkü talep her geçen gün artmaya devam ediyor. Bir konuya da açıklık getirmek gerekir ise kesintisiz bir destek olarak doğrudan gelir desteği devam edecektir. Fındık artık bundan sonra Giresun’un gündeminde birinci sorun olarak yer almayacaktır.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.