SON DAKİKA!

FINDIK’TAN SONRA DUT ÜRETİMİDE DONDAN NASİBİNİ ALDI

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesi Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan Dut ve Ceviz üreticilerinin mağdur olduklarını söyledi.

Yaşanan zirai don sonrasında sigorta eksperlerinin tuttuğu raporlara itiraz eden Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Muhlis Arslan, raporlar doğrultusunda üreticilerin mağdur olduğunu ileri sürdü.

Şebinkarahisar Ziraat Odası Başkanı Arslan “Ürünlerini TARSİM kapsamında sigorta yaptıran üreticilerin zararları karşılanmadı. Mart ayında yaşanan don ve kuraklıktan dolayı zarar gören üreticiler, sigorta şirketinin eksperleri tarafından tutulmuş olan rapor sonucu sigortadan paralarını alamadı ve çiftçiler mağdur oldu. Ülke genelinde yaşanan doğal afetlerden ötürü Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının ertelenmesi kararından faydalanmak isteyen çiftçiler belli şartları taşımaları halinde faydalanabilmektedirler. Belirlenen şartlar çiftçileri zorlamakta ve bu ertelemeden faydalanamamaktadırlar. Yetkililerden daha genel bir çalışma yaparak çiftçilerin bürokrasiye takılmadan bu ve bunun gibi erteleme ve desteklerden faydalandırılmaları için özen göstermelerini bekliyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.