SON DAKİKA!

FİSKOBİRLİK PEŞİN PARA İLE FINDIK ALACAK

Fındık Tarım satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, 2014 ürünü fındık alımına Doğu Karadeniz Bölgesi’nde 8 Ağustos, batı bölgelerinde de 20 Ağustos tarihlerinde başlayacaklarını söyledi.

Lütfi Bayraktar, EFİT AŞ Sosyal Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında, birlik olarak geçtiğimiz sezon gibi bu yıl da fındık alımı için piyasaya gireceklerini belirtti.

Fındık alımlarında peşin ve emanet olmak üzere iki model üzerinden yapacaklarını kaydeden Lütfi Bayraktar, şöyle konuştu:

“8 Ağustos Cuma günü Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, 20 Ağustos Cuma günü de batı bölgesinde alımlara başlayacağız. Tüm kooperatiflerimizde alım sezonunu açacağız. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde fındık hasadının ve pazara iniş döneminin erken olması nedeniyle alım sezonunu erken açacağız. FİSKOBİRLİK olarak bu yıl fındık alımlarımızda iki model uygulayacağız. Birincisi peşin alım. FİSKOBİRLİK geçen yıl olduğu gibi bu yıl da fındık alımına peşin parayla yapacak. İsteyen üreticilerimizin ürününü harmandan bile gidip alacağız. Piyasa fiyatının 10 kuruş üzerinde bir fiyatla peşin olarak alım yapılacak. Ödemeleri aynı gün içerisinde yapacağız. İkinci alım şeklimiz ise emanet sistem. Bu alım döneminde uygulamasını yaptık ve gayette olumlu sonuç verdi. Tüm depolarımızı üreticilerimizin hizmetine emanet alım için açacağız. Üreticimiz istediği bir zamanda, istediği şartlar oluşursa piyasanın 10 kuruş üzerinden parasını alabilecek. İnşallah yeni alım dönemi üreticilerimiz ve FİSKOBİRLİK camiasına hayırlı olsun.”

Türkiye’de son günlerde bazı kurumlarca farklı rekolte açıklamaları yapıldığını, FİSKOBİRLİK’in rekolte miktarının 430 bin ton olduğunu dile getiren Lütfi Bayraktar, “Farklı açıklanan rakamlar kamuoyunda kafa karışıklıklarına neden oldu. ‘Hangisi doğru?’ söylemlerini beraberinde getirdi. FİSKOBİRLİK olarak 430 bin ton fındık rekoltesi açıkladık. Bizim bu yıla kadar rekoltede yanılma payımız yüzde 3,19’dür. Diğer kurumların yanılma payı daha da fazla. Bizim gerçek hedefimiz gerçek anlamda rekolte ortaya çıksın, sektörün tüm paydaşları ayağını ona göre denk alsın. Biz rekolte tahminimizi doğruya yakın vermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, Türkiye’nin 2014 ürünü fındık sezonuna stoksuz girdiğini, bunun büyük sorunları beraberinde getireceğini aktararak, şunları kaydetti:

“Türkiye ilk kez rekolte azlığında stoksuz yakalandı. Türkiye’nin en ciddi sorunu budur. Dünyadaki lider ülke durumumuzu sürdürmemiz anlamında mutlaka stok değerimiz olmalı. Bu yıl üretim az, biliyoruz ki stok da yok. Kim Türkiye fındık üretim ve ihracatının lider ülkesi. Stok yok, üretim az. Bu şu demektir. Fındık sanayisi fındık bulamayacak. İşlenecek fındık bulunamayacak. Fiyat kaç lira olursa olsun. Asıl sorun bence budur. Dünyada tekel olduğunuz bir üründe yani serbest piyasa adı altında bu ürünü piyasanın kaderine bırakma gibi bir lükse sahip değilsiniz. Dünyada aslında hiçbir ülke bunu yapmıyor.”

FİSKOBİRLİK Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, 2014 ürünü fındık fiyatının 10 liranın altına düşmeyeceği yönünde beklentilerinin olduğunu sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.