Uncategorized

FKB Devreye Girmezse Üretici Magdur Olabilir

CHP Giresun Milletvekili Esref Karaibrahim, yaptigi açiklamada, findik alanlarinin sökümü için verilen destek priminin çok düsük oldugunu, özellikle bu paranin 2010 yilinda verilmeye baslanilmasinin üreticiyi magdur edecegini ileri sürdü.


Findik konusunda tepki iyi gösterilemedigi için, alinan kararlarin üreticinin magdur olmasina neden olacagini iddia eden Karaibrahim, sunlari söyledi: TMO nun devreden çikartilmasi normaldir. FISKOBIRLIK acilen devreye girmeli, müdahale alimini yapmali ve piyasanin belirleyicisi olmalidir. Alinan bu karar ile bir anda geçis olmamaliydi. Bu kararlar içerisinde çok dogru yaklasimlar olmakla beraber eksik ve findigin gelecegine yönelik kusurlu yaklasimlar da var. Piyasadan TMO yu çektiniz, piyasayi serbest piyasaya biraktiniz ama nasil olacak bu is? Piyasayi belirleyici bir faktör olmaliydi.


Findik alanlarinin sökülmesi için alinan karari olumlu buldugunu kaydeden Karaibrahim, söyle devam etti: Özellikle bu kararla taban arazi üzerinde kaçak findik yapiminin engellenmesinin önüne geçilmis olunacak ama alinan bu kararda süreç çok erken oldu. Biz findigi topladik kime verecegiz, kime satacagiz? Serbest piyasaya getirecegiz, findik bir anda pazara inecek, fiyati da bir anda düsecek, yevmiye paralarini dahi veremeyecek duruma gelebiliriz. FISKOBIRLIK’te devrede olmaliydi. Çünkü serbest piyasanin belirleyicisi olmak zorunda kalmaliydi. Bu sistem dogru bir sistem ancak, serbest piyasa sartlarina FISKOBIRLIK müdahale etmeli, diger bölgeler için alinan findik alanlarinin sökülme karari olumlu bir karardir. Dönüm basina verilen para çok düsüktür. Bu para acilen üreticiye verilmeli ki findik toplamada bir kaynak olussun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.