Uncategorized

GIMDER Giresun da Sira Gecesi Yapti

Bu tür programlarla vatandaslarin öz kültürü olan türkülerle susamisliginin giderildigini ifade eden Giresun Valisi Mustafa Yaman ”Sivil Toplum Örgütlerin kaynastirici, yapici, birlestirici bu gibi etkinliklerin Giresun ilinin basarilarina katki saglayacaktir” dedi.

 

Kültürel ve Sosyal faaliyetlere önem verdiklerini anlatan GIMDER Baskani Fikret Öztürk,”Sira gecesi bulusmalarin ehemmiyeti gerçekten çok büyüktür, esasinda sadece gönül eglendirmek degildir. Maksat bu gecede toplanan insanlar hem eglenip hem de burada toplumsal sorunlari tartisip çözümler ararlar. Tipki Kurtulus savasi yillarinda oldugu gibidir. O yillarda da sira gecesi vardi ve Müdafa-i Hukuk cemiyetinin kurulmasinda da sira gecesi vesile olmustur. Sira gecesinin en önemli fonksiyonu yoksullar için bir yardim kurulusu gibi hareket etmesidir.”dedi.

Birçok gelenegimizin bu zor zamanlarda yozlastigi ve bir kisminin kayboldugu günümüzde sira gecesi gelenegi sürdürülmesi çok büyük bir lütuf oldugunu vurgulayan GIMDER Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kartal ”Sira Gecesi, arkadasliklarin dostluklara dönüstügü dayanisma ve yardimlasmanin hos sohbetin müzigin, edebiyatin harman oldugu gecelerdir. Bu ve bunun gibi milli degerlerimizin yozlasmamis olmasi bu milletin kendi degerlerine sahip çiktiginin bir göstergesidir. Sira gecesi bugün oldugu gibi yarinlara da sürdürülmesi halisane dilegimizdir” dedi. Programda Sira gecelerin bir numarali yemegi Çigköfte yogrulup ikram edildi. Içli köfte ardindan da Mirra denilen Aci Kahve, Urfa Sira Gecelerinin vazgeçilmez damak tatlarindan katilimcilara sunuldu.

 


 

Sila gecesinde Vali Mustafa Yaman’da türkü okudu. Programa Giresun Valisi Mustafa Yaman, Milli Egitim Müdür Vekili Ibrahim Korkmaz, Giresun Cumhuriyet Bassavcisi Radi Akyol, Hakim Durmus Karaçali, Il Özel idare Genel Sekreteri Cumhur Melikoglu, Orman Bölge Müdürü Ahmet Ceylan, Il Çevre ve Orman Müdürü Ali Hidir, Il Kültür ve Turizm Müdürü Emin Yilmaz, Il Dernekler Müdürü Yakup Kirdemir, Inisdibi Belde Belediye Baskani Ahmet Sahin. Duroglu Belde Belediye Baskani Murat Kiliçaslan, okul müdürleri, Dernek ve Oda temsilcileri ile çok sayida davetli katildi. Program sonunda sponsorlara plaket töreni düzenlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.