Uncategorized

GIMDER Urfayi Giresun a Getiriyor

Bu tür programlarla vatandaslarin öz kültürü olan türkülerle susamisliginin giderildigini ifade eden GIMDER Baskani Fikret Öztürk, sunlari kaydetti: ” Sira Geceleri, Asiklarin saz’a geldigi, çiraklarin dize’ye geldigi, ustalarin söz’e geldigi, ariflerin öz’e geldigi, yüreklerin yanip köz’e geldigi, gönül güzelliklerinin göz’e geldigi gecelerdir. Sira gecesi, siradan bir gece degildir. Sohbetlerin kültürün edebiyatin müzigin harmanlandigi nezih ortamlardir. ”


 Programin davetiyeli oldugunu belirten Baskan Öztürk ” Sira gecelerinde bir numarali yemek Çigköfte’dir. Ardindan da Sillik tatlisi ve Mirra denilen Aci Kahve, Urfa Sira Gecelerinin vazgeçilmez damak tatlarindan katilimcilara sunulacagini” bildirdi. GIMDER Baskan yardimcisi Özer Çoban ”Biz her ne kadar Karadeniz’de yasiyor olsak da biz Anadolu’yuz, Anadolu insaniyiz. Ülkemizin sirin diyari Urfa’dan gelen seçkin misafirlerimizle çok güzel özel bir gece yasayacagiz. ”dedi.


Sira geceleri, ilk zamanlarda bir halk mektebi oldugunu anlatan GIMDER üyelerinden Mehmet Kartal ” Bir tek eglence degilmis toplanmanin amaci. Kitaplar okunur, yorumlar yapilirmis. Çocuklar buralarda konusmayi, oturup kalkmayi ögrenirlermis. Dostluklar dogarmis sohbetlerden. Usta çirak iliskisi içinde müzik ögretilir, türküler söylenirmis.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.