SON DAKİKA!

GİMEV’İN KONUĞU ÜNLÜ AKTİVİST SÜLEYMAN GÜNDÜZ

Ünlü Aktivist ve eski milletvekili Süleyman Gündüz pazar günü Eyüp’te yapılan Giresun İmam Hatip Liseleri Mezun ve Mensupları Vakfı’nın (GİMEV) kahvaltılı toplantısına katıldı.

suleymang

Eski Milletvekili Süleyman Gündüz, yaptığı konuşmada Balkanlar üzerinde durdu ve Aliya İzzetbegoviç’i anlattı.

Ünlü Aktivist ve Eski Milletvekili Süleyman Gündüz, 1992 yılından beri Balkanlara gelip gittiğini ve ilk gidişinde Üsküp’te ikindi vakti okunan saladan çok etkilendiğini söyledi. Nedenini sorduğunda ise “meşayih makamından ziyaretçilerimiz var; onları karşılamak için” okunduğunu söyledi. Bu sözler dinleyiciler arasında duygu kabarmasına yol açtı.

Süleyman Gündüz, Rahmetli Turgut Özal’ın Balkanlar özel temsilciliğini yaptığını ve savaş dâhil çok kez Bosna’ya gelip gittiğini anlattı. Aliya İzzetbegoviç ile tanışmış olmasını büyük bir mutluluk olduğunu ifade eden Gündüz, Aliya kendini başka hiçbir sıfat kullanmadan Müslüman olarak tarif eder. Savaşta özellikle İslam hukukunun kadınlara, çocuklara ve din adamlarına zarar verilmemesi ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalmıştır. Orta Bosna’da nasıl öldürüldüğü bugün dahi bilinmeyen iki papaz yüzünden dünyanın en büyük harp stratejistlerinden biri kabul edilen Orgeneral Sefer Haliloviç’i görevinden azletmiştir. “Onlar bizi çoluk çocuk öldürüyorlar, kadınlarımıza tecavüz ediyor, evimizi barkımızı yıkıyorlar” şikâyeti üzerine “biz düşmanlarımızdan neyi yapacağımızı değil neyi yapmayacağımızı öğrenmeliyiz” diye tarihi bir direktif vermiştir, dedi.

Konuyla ilgili soruların cevaplanmasıyla devam eden sohbet sonunda Mütevelli Heyet Başkanı Ahmet Dokumacı katıldığı için Süleyman Gündüz’e teşekkür etti. Sohbete vakıf üyeleri, bursiyerler ve misafirler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.