SON DAKİKA!

GİRESUN 30 YIL ÖNCEYE DÖNDÜ GAZ LAMBALI GÜNLER

Giresun’un Espiye ilçesi Soğukpınar beldesinin Coğal Mahallesi’ne devletin 1980’li yıllarda yaptığı elektrik nakil hatları yaklaşık 30 yıldır yenilenmeyince mahalle halkı geçmişte olduğu gibi gaz lambasına dönüş yaptı.

Bugüne kadar yaptıkları başvurulardan bir sonuç elde edemeyen mahalle halkı, siyasetçilerin ilgisizliğinden, yetkililerin burayı görmemesinden şikayetçi. Mahalle halkı, tek istediklerinin, derelerini yollarını ve arazilerini yok eden HES çalışmalarının sonucu olarak elektriği sağlıklı kullanabilmek. Birkaç yıl öncesine kadar devrilen elektrik direklerine payanda vurarak ayakta tutmaya çalışan vatandaşlar son günlerde nakil hatlarının koparak yerlere inmesi nedeniyle hem hayati tehlike yaşadıklarını hem de elektrik kullanamadıklarını belirtti.

Mahallede geçmişte olduğu gibi gaz lambasına dönüş yapıldığını belirten Soğukpınar Belediyesi Meclis üyesi Ahmet Gecel, “Beldemizin Coğal mahallesi elektrik nakil hatlarının tamamen kullanışsız hale gelmesi nedeniyle artık karanlığa mahkum oldu. Bu mahallemizdeki çocuklar bizim çocukluğumuzda olduğu gibi gaz lambasında ders çalışır hale geldi. Bu mahallede astım hastasının cihazı için jeneratör alındı. Elektrikli aletleri kullanmayı unuttular. Bu mahallemizin elektrik sorununu götürmediğimiz merci kalmadı. Ancak yıllardır ödenek çıktı, programa alındı sözleriyle avutuluyoruz. Mahallemizdeki bir kilometrelik nakil hattı yenilenemiyor ama beldemizin bulunduğu Gelivera deresi üzerine bir çok HES inşaatı bir biri ardına yapılıp gidiyor” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.