SON DAKİKA!

GİRESUN ARTIK ÇOCUK DOSTU ŞEHİR

Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’yu makamında ziyaret eden Unicef Koruma Bölümü Başkanı Severine Jacomy Vıte ve Unicef Sosyal Politikalar Sorumlusu Iraz Öykü Soyalp, Giresun’u çocuk dostu şehir olarak belirlediklerini ifade etti.

“GİRESUN’DA ÇOCUKLARA YÖNELİK ÇALIŞMALAR ÇOK BAŞARILI”
Giresun Belediyesi’nin çocuklara yönelik bir çok hizmet gerçekleştirdiğini, bu yüzden bu protokolü Karadeniz Bölgesi’nde ilk kez Giresun ile imzalama kararı aldıklarını ifade eden Unicef Koruma Bölümü Başkanı Severine Jacomy Vıte, “Dünyada 100’ün üzerinde ülkede çocukların haklarını korumaya ve çocuklara yönelik uygulamalar gerçekleştirmeye kendini adamış şehir ve yerel yönetimler ile Çocuk Dostu Şehir projesi protokolleri imzalayarak, o şehre destek ve katkı sağlıyoruz. Giresun’da da son birkaç yılda çocuklara yönelik gerçekleştirilen bir çok uygulama dikkatimizi çekti ve Türkiye’de sadece 8 şehir ile imzaladığımız bu protokolü Giresun ile birlikte de yürütme kararı aldık. Bu protokol kapsamında Giresun’da yapılan uygulamalara sağlamayı düşündüğümüz Proje kaynağı 2 sene için 500bin dolar civarında olacak. Projede Yerel yönetimlerle birlikte çocuk dostu alanlar tespit edilecek. Oyun alanları, kütüphaneler, toplum merkezleri oluşturulması için gerekli ihtiyaçlar yerel yönetime gönderilecek. Bu projenin kaynakları Unicef Türkiye Milli Komitesi ve İkea tarafından sağlanacak.” dedi.

“ÇOCUK DOSTU ŞEHİR”

Severine Jacomy Vite’ye çocuklara yönelik yapılan çalışmalar ile ilgili bilgiler aktaran Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu ise Giresun’da bir ilke daha imza atmanın gururunu yaşadıklarını ifade ederek, “5 yıllık görev süremizce geleceğimizin teminatı çocuklarımız için birçok hizmete imza attık. Örnek verecek olursak geçtiğimiz 5 yıla kadar yapılan çocuk parklarından daha çok çocuk parkı yaptık. Çocuklarımızı bilgilendirici eğitici çizgi romanlar ve boyama kitapları çıkardık. Yine ülkenin dört biryanındaki ihtiyaç sahiplerine kitap ve oyuncak desteği sağlamak için Kitap ve Oyuncak Kumbarası yaptık ve bunun patentini de aldık. Bu kitap ve oyuncakları Türkiye’nin dört bir tarafına yaydık. Ayrıca Otobüs durağı şeklinde bir sokak kütüphanesi yaptıktık. Konservatuarımızda 75 olan öğrenci sayısını yaklaşık 2 bine çıkardık. Çocuklarımıza halk dansları ve müzik eğitimi veriyoruz. Yine çocuklarımıza yönelik tiyatro oyunlarımız, konserlerimiz ve etkinliklerimiz oluyor. Unicef tarafından “Çocuk Dostu” unvanına layık görülmenin ve şehrimize yeni kaynaklar kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.” dedi.

“PROTOKOL İMZALANDI”
Konuşmaların ardından Kerim Aksu ve  Severine Jacomy Vite, “Çocuk Dostu Şehir” protokolünü ve şehre aktarılacak kaynakların sözleşmelerini imzaladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.