Uncategorized

Giresun Belediyesi Toplu Sözlesmeyi Imzaladi

Belediye Nikah Salonunda düzenlenen tören, slayt gösterisi ile start aldi. Törenin açilis konusmasini yapan Giresun Belediye Baskan Yardimcisi Ömer Cinel, insan hafizasinin yasanilan olaylari bir zaman sonra unuttugunu vurgulayarak, yasanan sel afetinin görüntüleri ile baslayan ve kentin onarim görüntüleri ile biten bu slayti, hafizalarin tazelenmesi adina hazirladiklarini belirtti.


Konusmasinda Belediye isçilerinin maaslarinin, 90li yillarin sonunda asgari ücrete çok yakin oldugunu da dile getiren Cinel ayrica “Bu süreçte yapilan çok önemli bir uygulama Sayin Mehmet Isik ve Sayin Hasan Karaibrahim döneminde yapilan artislarla beraber bugünkü sürece geldi. Ve bu sözlesmenin mimari olan Belediye Baskanimiz Sayin Kerim Aksu ve ekibi de isçinin ve emegin yaninda olan bir anlayis sergileyerek bugünkü süreci hazirlamistir” seklinde konustu.


Giresun Belediye Baskani Kerim Aksu, Belediye Nikah Salonunda düzenlenen törende, 1 Ocak 2010-31 Aralik 2011 tarihlerini kapsayan sözlesmenin hiç kimsenin kafasinda baska bir plan olmadan hazirlanmis bir sözlesme oldugunu söyledi.


Ülkenin ekonomik açidan sikintili bir süreçten geçtigi bir dönemde böyle bir toplu sözlesme imzalamanin mutlulugunu yasadiklarini ifade eden Aksu, Tekel isçileri haftalardir süren direnisleri sonucunda hala daha istediklerini alamamislardir. Bir belediye baskani olarak siyaset yapmak istemem ancak Tekel isçilerinin direnisleri karsisinda sizin sartlarinizda çalisacak 3-5 milyon insan bulurum demek ayiptir. Bu ayibin en kisa zamanda düzeltilmesi gerekmektedir. dedi.


Aksu, yöneticiler olarak dengeleri düsünmek zorunda olduklarini vurgulayarak, sunlari kaydetti:


Ekmegin, ekmek davasinin siyaseti olmaz. Giresun olarak geçtigimiz aylarda son 60 yilin en büyük sel afetini yasadik. Bu afetin yaralarinin sarilmasinda belediye çalisanlarinin en alt mevkiden en üst mevkilere kadar tamaminin özverili çalismalarinin ve alin terinin payi büyüktür. Buradan sizlerin vasitasiyla hepsine tesekkür ediyor, gönül rahatligi ile imzaladigim bu sözlesmenin herkese hayirli olmasini diliyorum.


Baskan Aksu ayrica yapilan sözlesmeye göre 206 isçinin maasina ilk 6 ay için %5 zam, ikinci 6 ay için %5, üçüncü 6 ay için %5 ve son 6 ay için %6 zam uygulanacagini ve sosyal haklarin da; ilk yil % 15, ikinci yil %15 oraninda olacagini belirtti.


 


 

 

Baskan Aksu ve sendika yöneticileri tarafindan toplu sözlesmenin imzalandigi törende Erdem Mert, isçiler adina baskana çiçek verdi. Tören katilimcilarin toplu fotograf çektirmesinin ardindan son buldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.