SON DAKİKA!

Giresun Dernekler Birligi Tepkili

Giresun Dernekler Birligi Baskan Halil Kütük, Karadeniz’e gelecek demiryolu projesinin güzergah degisikligine tepki gösterdi. Güzergâh degisikliginin yanlis olduguna dikkat çeken Kütük, “Dogu Karadeniz Bölgesini, Dogu ve Güneydogu Anadolu Bölgesine baglayacak olan Tren Yolu güzergâhinin Erzincan – Çaykara – Of – Trabzon olarak belirlendigini hayretle ögrenmis bulunuyoruz” dedi.


“Söz konusu Demiryolu hattinin yapimi ile ilgili çalismalar 1741 yillarina dayanir. 1911 yilindan beri ise, defalarca gündeme gelmis, her seferinde yapilan etüt çalismalarinin sonucunda en uygun güzergâhin Erzincan – Gümüshane – Harsit vadisinden Tirebolu oldugu uzmanlar tarafindan rapor edilmistir. Bu konuda en son çalisma ITÜ tarafindan yapilmis ve Harsit vadisinin en uygun güzergâh oldugu belirtilmistir” diyen Kütük açiklamasinda sunlara yer verdi; “Durum böyle iken teknolojinin bütün imkânlari zorlanarak yol güzergâhini degistirip Zigana’dan Trabzo’na götürmenin izahi yoktur. Bu projenin içinde 35km. tünel oldugunu ögreniyoruz. Bu tünel bildigimiz kadariyla Dünyanin en uzun tüneli olacaktir. Yapilan bu proje ismarlama ve maliyeti çok yüksek bir projedir. KTÜ’ye böyle bir tren yolu yapilabilir mi? diye sorulmus ve günümüz teknolojisine göre bu mümkündür cevabi alinmistir. Projelerin maliyetlerinin bile karsilastirilmadigina inaniyoruz.


Erzincan – Tirebolu – Trabzon Tren yolu projesi onlarca ORGI havaalani projesinden daha önemlidir. Bölgenin kaderini degistirecektir. Rusya ve bölge ülkelerinin mallarinin Orta Dogu ve Akdeniz Bölgesine en kisa yoldan nakli bu yol üzerinden yapilacaktir. Bu ticaretin bölge insanimiza zenginlik getirecegi bilinmektedir.


Giresun Dernekleri Birligi olarak yapilan bu güzergâh degisikliginin yanlis olduguna inaniyoruz. Bu yanlistan derhal dönülmelidir. Karadeniz Tren yolunun Erzincan – Harsit – Tirebolu güzergâhinda yapilmasina en kisa zamanda baslanilmalidir..


Giresun ilimizi temsil eden en büyük sivil toplum kurulusu olarak bu konunun hayata geçirilmesi için ne gerekiyorsa yapacagimizin bilinmesini istiyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.