Uncategorized

Giresun Dogankent te Neler Oluyor?

Belediye Baskani Dalga Mi Geçiyor?


Açiklamalarinda tamamen gerçeklerden uzak ve birbirine çeliskili ifadelere yer veren Baskan Kabadayi, ilçeye verdigi zararlari hizmet gibi göstermekten de kaçinmadi. Iki dönemdir ilçenin çehresini degistirmeyi basaramayan Kabadayi, geriye kalan birkaç yil içerisinde “Dogankent böyle degildi dedirtecegiz” ifadelerine yer verirken ilçe halki zaten su anda ayni cümleyi sik sik dile getirmektedir. Tek farki baskan hanimin ima ettiginin tam tersi bir manayla.

Baskan Kabadayi’nin yerel basinda yer alan açiklamalarina en önemli konulardan baslayarak ve söz konusu sorunlarin muhatabi bölge insanlarinin da görüslerini alarak aralikli olarak yayin organimizda, çözüm önerimizle birlikte yer vermeye çalisacagiz.


Ilk olarak bölgede yasayan insanlarin, Belediye Baskani Nazmiye Kabadayi’nin yerel basinda yer alan açiklamalarinda kullandigi “En ucuz yöntem vahsi depolama suanda bizde mümkün oldugu kadar dere kenarlarindan uzak ve yerlesim yerlerinden uzak tuttugumuz bir yer var o yere vahsi depoluyoruz. Hos degil ama mecburuz. Su andaki imkanimiz bu” sözlerine gösterdigi tepkiye yer verecegiz.


Baskanin bu sözlerine bölge insani “Belediye baskani milletle dalga mi geçiyor?  Çöp döktügü yer yerlesim yerlerinin neresinden uzak? Dere yatagindan uzak diyor yoksa döktügü yer Harsit Çayi olunca dere degil de çaya mi döküyorum demek istedi. Biz köyümüzde, evimizin kapisinda, bahçemizde çöp kokulu dumani hava olarak teneffüs ediyoruz. O yerlesim yerlerinden uzaga döküyorum diye bizlerle alay ediyor. 200 km uzaga dökmeye raziyim ifadeleri kullanmis. O zaman kendi çabalariyla yollarini asfalt yaptirdigi Kavraz içerisinde su an döktügü yerden daha uygun vahsi depolama yöntemine de uygun eski orman deposunun oldugu yere döksün. Yerlesim yerinden uzak, dere yatagindan uzak ama dökmez. O elindeki gücü insanlari magdur etmek için kullanan biri. Bizim tek umudumuz yeni Valimiz Dursun Ali Sahin. Oda bu ise çözüm bulamasa, biz derdimizi Allah’a havale etmekten baska yol göremiyoruz” diye tepkilerini dile getirdiler.


Yaptigi açiklamalarda hem Dogankent’in çehresini degistirecegiz diyen, hem 200 km uzaga dökmeye raziyim diyen Baskan Kabadayi, çöp döktükleri alan için de imkanimiz ancak bu kadar diyor. Bölge halki kendisinden defalarca dökülen çöplerin üzerinin kapatilmasini talep ederken o bunu yapmadi. Daha önce yapilan sikayetler üzerine bu alana çöp dökmekten vazgeçilerek Dogankent ilçe merkezine 0 km’de ilçenin Gümüshane çikisinda yine Harsit Çayi kenarina döktügü çöplerden ilçe merkezindeki insanlar pis koku nedeniyle nefes alamaz duruma gelmisti. Yapilan sikayetler sonucu buradaki çöplerin üzeri toprakla kapatilmis ve Harsit Çayi’nin yatagi da daraltilmak suretiyle yine bir çevre felaketine davetiye çikartilmisti.


Yapilan bütün itirazlara, sikayetlere, devletin yetkili kurumlarinin uyarilarina ragmen belediye baskani diger icraatlarinda oldugu gibi çöp konusunda da sadece kendi bildigini okuyor. Yaptiklarini da hizmet olarak anlatarak adeta vatandaslar ve kurumlarla alay ediyor.


Isin ilginç tarafi devletin yetkili kurumlarinin bu ise göz yummasi, göstermelik uyarilarla isi kapatmasidir. Ayni yere sikayet üzerine defalarca görevliler gelmis ve her seferinde sadece uyarida bulunmus. Hiçbir yaptirim uygulanmamis. Yaptirim olmayinca da Belediye yine ayni icraatini biraz daha sorumsuzca devam ettirmeyi sürdürmüstür.


Olayin büyütülmemesi gereken basit bir konu imis gibi algilanmasi anlasilir gibi degil. Insan sagligina, dogaya, gerek suda, gerekse karada yasamini sürdürmeye çalisan tabiatta bulunan canlilara verilen zararlar, yaz-kis hava kirliligi olusturan çöpün yanma olayi gibi onlarca olumsuzlugun basit bir vahsi çöp depolama sorunuymus gibi algilanmasi ve algilattirilmasi bugünümüzü oldugu gibi gelecegimizin de kirletilmesine ve tamiri mümkün olmayan zararlara yol açilmasina sebep olmaktadir.


Haber:Dogankent Haber 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.