SON DAKİKA!

GİRESUN İL GENEL MECLİSİ BÜTÇE MARATONU BAŞLADI

Giresun İl Genel Meclisi’nin Kasım ayı bütçe görüşmelerinde gündeme damgasını Giresun Belediyesi vurdu.

İl Genel Meclisi’nde, Giresun Belediyesi’nin gündeme gelmesiyle ilginç diyaloglar yaşandı. Giresun İl Genel Meclisi Başkanı Osman Öden Başkanlığı’nda başlayan oturumda gündem maddeleri arasında yer alan İl Özel İdaresi’nin araç alımlarıyla ilgili 9 milyon 300 bin TL borçlanmasıyla ilgili tartışmalar yaşandı. Gündem maddesi üzerine konuşma yapan CHP Grup Başkanvekili Ömer Mustafa Yılmaz, borçlanmanın gelecek yılki ödeneği ipotek altına almak olduğunu ifade etti.

Ömer Mustafa Yılmaz ” Daha önceki bütçe görüşmelerinde 30 milyon TL bütçemiz varken 20 milyon TL borçlanmıştık. O dönemde hatırlanacağı gibi ekonomik ömrünü tamamlamış iş makinelerine yedek parça alacağımıza yenilenmesini önermiştim.Çünkü yedek parça maliyeti borçlanma faiziyle eşdeğerdi. Bu borçlanmanın bütçeye ciddi yük olacağını söylemiştik öylede oldu. Bugün ise üstüne diğer borçları da ekleyerek yaklaşık 10 milyon TL daha borçlanma yetkisi verilmektedir. Bu borçlar Özel İdarenin gelecek yılına ipotek koymaktır. Bizim önerimiz gündem maddesinin idareden geldiği gibi değil, bütçe komisyonuna havale edilerek, ekonomik durumun, araçların ihtiyaç durumu incelendikten sonra meclise oylamaya gelmesidir” dedi.

CHP Grup Başkanı Ömer Mustafa Yılmaz’ın açıklamalarına cevap veren İl Genel Meclisi Başkanı Osman Öden ise CHP’li Giresun Belediyesi’nin de borçlu olduğunu ima ederek “Biz Giresun Belediyesi gibi değiliz. Yama dahi yapamayan bir belediye var. Oysaki biz borçlanıyoruz ama karşılığında hizmet üretiyoruz. Belde belediyelerinin de kapatılmasıyla Özel İdarelerin yükü artacaktır. Bu borçlanmayla birlikte Özel İdaremizin araç parkı yenilenecek, gelecek 5o yıllık araç sorunu çözülecektir.Özel İdaremize 4 greyder, 3 ekskavatör, 2 kanal kazıcı, 10 kamyon,2 çekici bir çizgi aracı, bir yama aracı, bir vidanjör gibi araçların yanı sıra başka araçlarda alınacaktır” diye konuştu.

CHP Grup Başkan Vekili Yılmaz ise Meclis Başkanı Öden’in Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu hatırlatarak “Burada belediyenin değil İl Genel Meclisi’ni tartışıyoruz. Siz belediyeye geçince orayı bol bol konuşursunuz. İl Özel İdaresi 420 bin nüfusa hizmet verirken, belediye 100 bin nüfusa göre imkan sahibidir” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.