SON DAKİKA!

GİRESUN İL GENEL MECLİSİNDE SAHİL YOLU GÜNDEM OLDU

Giresun İl Genel Meclisi, Ekim ayı toplantıları ile başladı.

Gündem maddelerinin görüşülmesi sırasında söz alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Gurup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, geçtiğimiz hafta yaşanan deniz afetinin yanlış planlanan Karadeniz Sahil Yolu’ndan kaynaklandığını iddia etti.

Konuşması sırasında Tirebolu-Torul Yolu için hazırlanan iyileştirme projesinin Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan projeksiyonunu üyelere izlettiren Mehmet Yılmaz, “bu proje için hükümete teşekkür ediyoruz. Ancak buna demiryolu da ilave edilmeli” dedi.

Giresun’un ulaşım projeleri yapılırken uzun yılların düşünülmesini ve yolların sadece bir yeri bir yere bağlayacak şekilde değil, stratejik derinliklerle planlanmasını isteyen Mehmet Yılmaz, şunları söyledi: ”Karadeniz’i İçanadolu’ya bağlayan Dereli-Eğribel-Şebinkarahisar yolu da buna örnektir. Bu yolla, Mersin Limanı’na en kolay kısa sürede ulaşılacaktır. Bu nedenle meclisimiz karar alarak Mersin Limanı’nı Kardeş Liman ilan etmeli. Karşılıklı ilişkilerin şimdiden kurulması gerekir” dedi.

CHP Gurup Başkan Vekili Mehmet Yılmaz, geçtiğimiz günlerde meydana gelen afeti “karayolları faciası “olarak nitelendirdi. Giresun şehiriçi geçişindeki tahkimat ve dolguların yeniden gözden geçirilmesini isteyen Yılmaz,”Deniz kimseye hakkını yedirmiyor. Bu sözün haklılığı ortaya çıktı. 300 metre kodundan viyadükler ve tünellerle geçişi planlanan ancak ucuz olsun deniz doldurularak yapılan yol nedeniyle sürekli afetler yaşıyoruz. Deniz hep aynı noktalardan vuruyor. Bunun çözümü güneyden geçen çevre yoludur” dedi.

İl Genel Meclisi Başkanı A. Murşit Gürel de Güney Yolu Projesi’ne destek vererek, “Hükümetimizin gündeminde bu proje var. Havaalanı ile Keşap ilçesi arasında etüd çalışması yapıldı. Bu gerçekleşirse sadece ulaşım açısından katkı sağlamayacak. Şehir akaya doğru büyüyecek. Ekonomik gelişme olacak” dedi.

Mehmet Yılmaz’ın yol konusundaki eleştirilerine katılan A. Mürşit Gürel,”DLH bir inceleme yapacak. Bazı yanlış tahkimatlar var ve dolgular dalgalara göre hesaplanmamış. Bunlara yeni ilaveler yapılacak. Hacıhüseyin Mahallesindeki dolgu alanı da genişleyecek” diye konuştu.

Meclis toplantısı, daha sonra gündemindeki konuları görüşmek üzere sürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.