SON DAKİKA!

Giresun Kalite Fındık 22.5 TL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası 2020 yılı fındık taban fiyatını açıkladı. Giresun kalite fındık 22.5 TL olarak açıklandı. Buna göre Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 50 randıman Giresun kalite fındığı 22.5 TL’den peşin olarak alacak.

Fındık alım fiyatının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmasının üstüne Ak Parti Giresun Milletvekili Plan Bütçe Komisyon Üyesi Cemal Öztürk yazılı bir açıklama yaptı. Giresun Milletvekili Cemal Öztürk’ün açıklaması şöyle; “Fındık üreten illerin milletvekillerinden oluşan TBMM Fındık Çalışma Grubu’nun gayretleri sonucu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fındık üreticisine müjdeyi verdi. 2020 yılı fındık hasadı döneminin üreticilerimize hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde fındık üreten illerin milletvekilleri olarak, 2020 yılı ürünü fındık piyasasının düzenlenmesine, müstahsillerimiz in beklentilerine ve alım politikalarına ilişkin istişarelerde bulunmak üzere Tarım ve Orman Bakanımız  Bekir Pakdemirli ile çalışma toplantısında bir araya gelmiştik. Bu toplantı neticesinde yapılan değerlendirmeler sonucu, Cumhurbaşkanımız  Recep Tayyip Erdoğan yaptığı açıklamada bölge insanımıza müjdeyi vermiştir. 50 randıman Giresun kaliteli kabuklu fındık için taban fiyatının 22,5 lira, levant kaliteli kabuklu fındık için fiyatının ise 22 lira olduğunu açıklayarak üreticimizin yüzünü güldürmüştür’’dedi.

Fındıkla ilgili hükümetin gerekeni yaptığına dikkat çeken Cemal Öztürk;’Fındık fiyatlarının hasat öncesinde açıklanması son derece isabetli olmuştur. Üretici bahçeye girmeden ürünün fiyatını öğrenmiş oldu. Yeni piyasanın oluşma aşamalarının önceden bilinmesi sektörün tüm paydaşlarına fayda sağlayacaktır. Herkes planını programını, hesabını, kitabını önceden yapabilecek. Bu önemli bir gelişmedir. Ayrıca, TMO’nun alım için yetkilendirilmesi fındık piyasasındaki dalgalanmaları önleyecektir. Sektörü olumlu yönde etkileyip, piyasada ki istikrarın devamını sağlayacaktır. TMO’nun satın alacağı fındıkları, üreticinin elinde fındık kalmadığı ve ihtiyaç olduğu dönemde talebe göre piyasaya arz etmesiyle piyasada istikrar sağlanacaktır. Hükümetimiz bu sene de beklentileri karşılamış, atması gereken adımları atmış ve gereğini yapmıştır. Son yıllarda izlenen bu akılcı fındık politikaları sayesinde, üreticimiz de devletimiz de bu işten kârlı çıkmaktadır. Fındık üreticisine her zaman destek olan Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımıza ve Fındık Çalışma Grubu’nu oluşturan milletvekili arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Fındık üreticimizin her daim yanında olmaya devam edeceğiz’dedi.

Ak Parti Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı açıklanan fındık fiyatı Cumhurbaşkanımızın bölge halkına verdiği değerin nişanı;

AK Parti Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı, fındık üreticilerine bereketli bir sezon dileyerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan taban fiyatın hayırlı olmasını diledi.

2002 yılından bu yana, AK Parti hükümeti olarak hep fındık üreticisinin yanında olduklarını ve olmaya devam ettiklerinin altını çizen Ak Parti Giresun İl Başkanı Kenan Tatlı, dolar bazında fındık fiyatını hiçbir zaman 3 doların altına düşürmediklerini, güçlü alıcılar karşısında üreticinin hak ve hukukunu koruduklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Giresun kalite yağlı fındık için kilogramda 22.5 lira, levant kalite için kilogramda 22 lira taban fiyat açıklandığını aktaran Tatlı, “Fındık ilimiz, bölgemiz ve ülkemiz için son derece değerli bir tarım ürünüdür. Yıllık ortalama ülkemize 2,2 milyar dolar döviz girdisi sağlayan fındığın değerini AK Parti hükümeti olarak çok iyi bilmekteyiz.

Kenan Tatlı, Hükümetimiz bu sene de beklentileri karşılamış, atması gereken adımları atmış ve gereğini yapmıştır. Fındık üreticisine her zaman destek olan  Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli, AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Nurettin Canikli , Fındık Çalışma Grubu’nu oluşturan milletvekilimiz Cemal Öztürk, Milletvekillerimiz Kadir Aydın, Sabri Öztürk ve bölge milletvekili arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.