SON DAKİKA!

GİRESUN KENT KONSEYİ ÇOCUK MECLİSİ KURDU

Giresun Belediyesi Vahit Sütlaş Sahnesi’nde gerçekleşen 1. Çocuk Meclisi Genel Kurul Toplantısı yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan toplanatının açılış konuşmasını Giresun Kent Konseyi Başkanı N. Uğur Karaibrahimoğlu yaptı. Karaibrahimoğlu konuşmasında, “Giresun Kent Konseyi’nin görevlerinden bir tanesi de çocukların, gençlerin, kadınların ve engellilerin toplumsal yaşamdaki etkinliklerini arttırmak ve yerel karar alma mekanizmalarında aktif rol almalarını sağlamaktır. Bugün burada Kadın, Gençlik ve Engelli Meclisi’mizin ardından Çocuk Meclisi’ni kurmak için bulunuyoruz. Bu toplantıya gösterilen yoğun katılım gerçekten gurur verici. Çocuklarımızın Giresun’un geleceğinde söz sahibi olmaya bu denli istekli olmasının, tam da bizim şehrimize yakışan bir durum olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bu şehir onların. Bizlerin. Hepimizin. Çocuk Meclisi, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın bu şehrin sorunlarını ve ihtiyaçlarını tespit edip, bizlerin vasıtası ile ilgili kamu kurumları, STK’lar, odalar veya ilgili kuruma iletebileceği bir oluşumdur. Ben bizim çocuklarımızın çok başarılı işlere imza atacağına inanıyorum.” dedi.

UNICEFF Çocuk Dostu Şehirler Giresun Koordinatörü Emine Çetin Kaya da Giresun Belediyesi’nin 28 Nisan 2014 tarihinde UNİCEF Koruma Bölümü Başkanı SEVERİNE JACOMY VITE ve Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu arasında imzalanan protokol ile Çocuk Dostu Şehir olma yolunda ilk adımın atıldığını belirterek, “Türkiye de 11 Çocuk Dostu Şehir bulunmakta ve ilk çocuk dostu şehir Giresun’dur.” diye konuştu.

Giresun Belediye Başkanvekili Hayati Tökez ise şöyle konuştu; “Belediyemiz ile UNICEFF arasında imzalanan protokol ile Giresun’umuz çocuk dostu şehir ilan edilmiştir. Belediye olarak çocuklarımızın eğitiminden sosyal yaşamlarına kadar önemli çalışmalara imza attık ve atmaya da devam ediyoruz. Tabii ki bizler, onların yerine karar vermemiz yerine, onların kendi ihtiyaçlarını bizlere iletmesi daha verimli hizmetler üretmemiz için büyük önem taşıyor. İşte bu noktada bu çocuk meclisi bu duruma ön ayak olacak önemli bir oluşumdur. Çocuk meclisi ile çocukların demokratik platformlarda fikir üretmeleri ve kendi eylem planlarını oluşturarak sosyal hayattaki rollerini güçlendirmeleri amaçlanıyor.”
Tökez’in konuşmasının ardından yapılan seçim de Emin Can Karaca ve İlayda Topçuoğlu Çocuk Meclisi’nin eşbaşkanları olarak seçilirken yürütme kurulu da; Hilal Aksu, Gökdeniz Haliloğlu, Özlem Durmuş, Deniz Aksu, Okan Demirkan, Ali Yıldırım, Vural Dabakoğlu, Elif Ömerbeyoğlu, Burcu Sağlık, Seda Ersöz, Adil Tosun, Melisa Merve Çakır, Halil İbrahim Işık, Mehmet Gürel, Cansel Durgun, Eda Ay, Oktay Genç, Sıla Başaran, Koray Erdoğan, Cem Alparslan, Hasret Ak, Sergen Aygün isimlerinden oluştu.
Çocuk Meclisi Eşbaşkanlığı’na seçilen Emincan Karaca yeptığı teşekkür konuşmasında, “Öncelikle beni ve ekibimi bu göreve layık gördüğünüz için teşekkür ediyorum. Ekip olarak Giresun ve Giresun çocuklarının ihtiyaçları doğrultusunda hareket edeceğimize, hiç yorulmadan çalışacağımıza söz veriyoruz.” diye konuştu.

Giresun Belediye Başkanvekili Hayati Tökez, Giresu Kent Konseyi Başkanı Uğur Karaibrahimoğlu, Kent Konseyi Genel Sekreteri Ali Murat Yılmaz, Yürütme Kurulu üyeleri, Çocuk Dostu Şehirler Projesi Giresun Koordinatörü Emine Çetinkaya, Türkiye Eğitim gönüllüleri Vakfı Giresun Şube Başkanı Aysel Yıldırım, Okul temsilcileri öğrenciler ve velilerin katıldığı toplantı dilek ve temennilerin ardından son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.