SON DAKİKA!
kirgizgutoplanti

GİRESUN KIRGIZİSTAN HATTI KURULUYOR

Giresun Üniversitesi, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği ve Kırgızistan Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen “Bağımsızlığının 20. Yılında Kırgızistan” konulu uluslararası toplantı gerçekleştirildi.

kirgizelciprotokol

Giresun Üniversitesi Rektörlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ermek İbrahimov, AK Parti Giresun Milletvekili Adem Tatlı, Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz Can, kamu kurum ve kuruluşlarının yetkilileri, üniversitenin akademik ve idari personeli, siyasi partilerin temsilcileri ile öğrenciler katıldı.

kirgizvalidursun

Giresun Orta Asya’ya Açılacak;

Toplantının açılışında konuşan Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, kardeş ve dost ülke Kırgızistan’ın bağımsızlığının 20. yılını kutlama etkinlikleri çerçevesinde, Giresun’da uluslararası bir toplantı düzenlenmiş olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Vali Dursun Ali Şahin, Giresun ve Giresun Üniversitesi’nin, Kırgızistan’dan başlamak suretiyle Orta Asya Türk Devletleri’yle bütün sahalarda özellikle eğitim, kültür, sanat ve ekonomi gibi sahalarda işbirliği yapma imkânlarını geliştireceğine inandığını söyledi.

Düzenlenen toplantı ile Giresun ve Giresun Üniversitesi’nin, Kırgızistan’dan başlamak suretiyle Orta Asya Türk Devletleri’yle bütün sahalarda özellikle eğitim, kültür, sanat ve ekonomi gibi sahalarda işbirliğinin yapılması imkânlarını daha geliştireceğine inandığını vurgulayan Şahin, “Önümüzdeki dönemlerde Kırgız öğrencilerin ilimize gelerek üniversitemizde eğitim almaları, bizim öğrencilerimizin de oradaki üniversitelerle işbirliği yapılarak değişim programları gerçekleştirmemiz mümkün olacaktır. Bu çerçevede, öğretim elemanı değişimi de arzuladığımız bir konudur. Ayrıca, iki ülke iş adamları ve özellikle ilimizin iş adamlarının Kırgızistan’da yatırımlar yapmalarıyla karşılıklı ekonomik ilişkilerimizin gelişmesine katkı sağlayacaktır. Ayrıca, sevgili öğrencilerimizin de bu toplantıdan çok faydalı bilgiler edineceklerine inanıyorum.” dedi.

kirgizelcirektor

Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz Can da yaptığı konuşmada, üniversitelerin temel görevlerinden birisinin de ait oldukları toplumun, coğrafyanın, ülkenin hatta insanlığın sorunları ve geleceği ile ilgilenmek, sorunların çözümüne katkı sunmak olduğunu söyledi.

Can, Giresun Üniversitesi’nin sorumluluğunun gereği olarak, ulusal ve uluslararası nitelikte akademik ve kültürel bir takım faaliyetlerde bulunduğuna işaret ederek, Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği ve Kırgızistan Ankara Büyükelçiliği ile ortak düzenledikleri “Bağımsızlığının 20. Yılında Kırgızistan” konulu uluslararası toplantının bunlardan biri olduğunu aktardı. “Son yıllarda ülkemizle akraba devletler arasındaki ilişkilerin hızla geliştiğini ve güçlendiğini görmekten mutluluk duyuyorum” diyen Can, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devletimiz in ve ilgili kurumlarımızın giderek dost ve kardeş topluluklarla daha sağlıklı ve daha güçlü ilişkiler kurması bana ümit veriyor. İnancım odur ki kardeş olduğumuzu, akraba olduğumuzu unutmaksızın, acılarımızı, sevinçlerimizi paylaşmak, işbirliği güçbirliği yaparak, geleceğe ilişkin ortak akıl üretip yolumuza devam edersek mutlu yarınlar hepimizin olacaktır.”
Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ermek İbrahimov ise konuşmasında, Giresun Üniversitesi’nde “Bağımsızlığının 20. Yılında Kırgızistan” konulu uluslararası toplantının gerçekleştirilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. İbrahimov, Türkiye’nin Kırgızistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu hatırlatarak, Türkiye’nin kendileri için dost ve kardeş ülke olduğunu belirtti.

kirgizelci

Konuşmaların ardından, Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Ermek İbrahimov, Giresun Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Yılmaz Can’a “Çaman” hediye etti, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, AK Parti Giresun Milletvekili Adem Tatlı ve Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu’ya plaket verdi.

Yapılan konuşmalar ve ödül töreni ardından, toplantıda “Kırgızistan’da Yaşanan Siyasi ve Diplomatik Gelişmeler Işığında Geleceğe İlişkin Öngörüler” ve “Kırgızistan’ın Dün, Bugün ve Yarınlarına Sosyal, Kültürel ve Ekonomik Pencereden Bakış” başlıklı oturumlar gerçekleştirildi.

1 Yorum

  1. eğlenceli hauunumdtr ben ahucum di mi ama, di mi?anlayana:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.