SON DAKİKA!

Giresun MHP Birlik Yemeginde Bulustu

Bir restoranda düzenlenen toplantiya, MHP Giresun Milletvekili Murat Özkan, milletvekili adaylari Ali Akgün, Nihat Yirmibes ve Savas Yaman ve Il Baskani Orhan Erzurum ile partililer katildi.


Burada bir konusma yapan milletvekili Özkan, MHP siz bir meclis olusturulmak istendigini savunarak, Bazilari bir takim gizli tezgahlar pesindeler. MHP siz bir meclis kurarak ülkeyi önce baskanlik sistemine oradan da bölünmüs bir yapiya sürüklemek istiyorlar dedi.

Partide hiç kimsenin kalici olmadigini, görev yapmis bazi yetkililerin yaptiklarinin ancak kendilerini baglayacagini kaydeden Özkan, MHP genel baskan yardimcilari hakkinda partimiz geregini yapmis ve onlarla olan tüm iliskiler koparilmistir. Hiç kimse bir iki kisilik bir olayi tüm MHP ye mal etmeye çalismasin. Maalesef bu isimler hiç bir suçu günahi olamayan, partisi için gece gündüz çalisan insanlarin hakkina girmislerdir. Biz onlari hiç iyi anmayacagiz diye konustu.

TERÖR SORUNU KÜRT SORUNU HALINE GELDI

Iktidar partisinin bir çok konuda halki yanilttigini iddia eden Özkan, konusmasini söyle sürdürdü:
AKP bir çok konuda bizleri yaniltiyor. Arap dünyasinin lideri olduk, sonuçta Israil Gazze ablukasini mi kaldirdi? Isgal ettigi topraklardan mi çikti. Üstelik Mavi Marmara Gemisi saldiriya ugrayarak 9 vatandasimiz öldürüldü. Ne bir tazminat ödeyen ne de özür dileyen oldu. Türkiye de var olan terör sorununu Kürt sorunu haline getirip ülkenin birlik ve bütünlügünü tartisir hale getirdiler. Imrali canisi örgütünü hiç bir dönemde bu kadar rahat yönetmedi. Açilim rezaleti Türkiye yi bölünmeye götürecek sürecinde baslangici oldu. Sehrimiz de yolumuz yapildi daha ne olsun diyenlere de sunu söylemek isterim ki, Karadeniz Sahil Yolu çok daha önceki hükümetler zamaninda plani projesi yapilmis, temeli atilmis bir projedir. Ancak iktidar bir çok meselede oldugu gibi bu isin kaymagini yemistir.

EN AZ KALKINMIS BÖLGE DOGU KARADENIZ

Dogu Karadeniz Bölgesi’nin, Türkiye’nin en az gelismis bölgelerinden biri olduguna dikkat çeken Özkan sunlara yer verdi; “Bölge ekonomisinin geri kalmasinda en etkili faktörlerin basinda altyapi yetersizligi gelmektedir. Ayrica bölgenin cografi yapisinin elverissizligi, ulasimin iç bölgelerle, ticaret koridorlariyla ve önemli limanlarla baglantisini engelliyor. Gelismis bölgelere ulasimin yeteri kadar saglanamamasi bölge ekonomisini oldukça zayiflatiyor.
Bunlarin disinda, Dogu Karadeniz ekonomisinin 1980 sonrasi milli gelirden aldigi pay sürekli azalmakta, Issizlik bölge halkinin belini bükmeye devam etmektedir. Bölgeden göç sürekli artiyor. Devletin, Dogu ve Güneydogu Anadolu’daki yetersiz altyapi politikalari ile Dogu Karadeniz’in unutulmuslugu büyük benzerlikler gösteriyor. Bölgeden artan göçler nedeniyle 1990’dan sonra Dogu Karadeniz’in nüfusu mutlak olarak düstü.”

ORGI HAVAALANI

“Her seçim döneminde her ilde milletvekili adaylari seçmen kitlesine seslenirken sehrin sorunlarini siralar ve bunlari ben asacagim der. Bu bizim ilimizde de maalesef bu zamana kadar böyle oldu” diyen Özkan konusmasina söyle devam etti; “Ancak bu verilen vaatlerin hiçbiri özellikle Giresun söz konusu oldugunda hiçbir zaman gerçeklesmedi.
Çevre illere çesitli adlar altinda genel bütçeden yardim akarken Giresun, devletin illere ayirdigi ödenekten daima en azini aldi. Özellikle son dönemde iktidar partisinin ilimizden çikardigi vekiller iktidar partisinin yönetim ve yürütme kurullarinda etkin görevde olmalarina ragmen maalesef Giresun’da tas üstüne tas konulmamistir.
Sehrimizde yolumuz yapildi daha ne olsun diyenlere de sunu söylemek isterim ki, Karadeniz yolu çok daha önceki hükümetler zamaninda plani projesi yapilmis, temeli atilmis bir projedir. Ancak iktidar bir çok meselede oldugu gibi bu isin kaymagini yemistir.  Sunu da belirtmek isterim ki, emin olunuz doguda Trabzon olmasa bu karayolu buradan geçer miydi sorusunun cevabi bile muallaktir zira yillardir ORGI havaalani beklentisi içinde olan Giresunlunun bir havaalanina sahip olmasi dahi Trabzonlularin bu ise onay vermesine baglidir.
Bu büyük bir talihsizliktir. Trabzon’un ekonomisi adina Giresun’un kaderine, yoksulluga terk edilmesi kabul edilebilir degildir.

REKTÖRLÜK BELIRSIZLIGI


Bugün Giresun’un en önemli ve öncelikli problemlerinden biri de kuskusuz Giresun üniversitesi Rektörlük belirleme sürecinin belirsizligi oldugunu belirten Özkan, “Maalesef Giresun denince akla önce rektör seçemeyen bir il gelmektedir. Bu mesele diger bütün problemlerin önüne geçmistir. Mesele sadece Üniversite, akademisyenler veya ögrenciler için degil Giresunlular ve Giresun esnafi için de ciddi sorunlar yumagi haline dönüsmüstür” seklinde konustu.


 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.