SON DAKİKA!
karadenizgiresungecesi

GİRESUN STUTTGART ERDMANNHAUSEN’E SIĞMADI

Almanya’nın Stuttgart yakınlarındaki Erdmannhausen şehrinde dün gece gerçekleştirilen Karadeniz Giresunlular Derneği dayanışma gecesinde resmen izdiham yaşandı.

giresunyemekleriedmannhause

Giresun’un Mahalli Yemekleri Görücüye Çıktı;

Gazetemiz vasıtası ile yaklaşık 15 gündür tanıtımı yapılan ve dün akşam yaklaşık 1.200 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen Giresunlular dayanışma gecesinde memleketlerinden binlerce kilometre uzak hemşerilerimiz hem eğlendi hemde kaynaşma fırsatı buldu.

Stuttgart, Münih, Heilbronn bölgesinde yaşayan hemşerilerimiz tarafından bir süre önce kurularak faaliyete geçen Avrupa’da doğmuş gençlerimize kendi kültürlerini unutmamasını hedef edinen Karadeniz Giresunlular Derneği düzenlediği ilk dayanışma gecesinde salonları doldurdu, gönülleri fethetti.

protokolgece

Ştuttgart yakınlarında Erdmannhausen Halle auf der Schray salonunda yapılan dayanışma ve eğlence gecesine Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, T.C. Stuttgart Konsolos Muavini Osman Yılmaz, SPD (Alman Sosyal Demokrat Parti) Baden Württemberg Eyalet Milletvekili ve Parti Grup Sözcüsü Claus Schmiedel, Baden Württemberg Eyalet Hükümeti Uyum Bakanı Bilkay Öney, DİTİB Stuttgart Foyebah Camii Yönetim kurulu Başkanı İsmail Çakır, DİTİB Saksonhaim Camii Yönetim Kurulu başkanı İsmet Harbi, Haberciler Derneği Başkanı ve Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ethem Bakar, Merhaba Gazetesi Muhabiri Şefik Durmuş (Hacı Eray), Fransa Biscwiller Giresunlular Dernek Eski Başkanı Cevat Kurt, Heilbronn Karadenizliler Dernek Başkanı Tufan Akçay, Atatürkçü Düşünce Derneği Fellbach Şube Başkanı ile Yaklaşık 1.200 hemşerimiz katıldı.
Gecenin sunuculuğunu Belçika’da yaşayan Derelili hemşerimiz Halil uzun yaptı.

Gecede Uygur Kardeşler Teyfik, Aktan, Coşkun Uygur orkestrasının nezih nameleri ile başladı, Kemençe üstadları Ulvi Günay ve Hakan Yıldırım kıvrak oyun havaları ile hemşerilerimizi coşturdu.

dernekbaskaikonusma

Gecenin açılış konuşmasını dernek başkanı İrfan Aydemir yaptı. Çanakçılı hemşerimiz İrfan Aydemir kısaca şunları söyledi “ Değerli Protokol üyeleri değerli hemşerilerim, hanımefendiler beyefendiler hepiniz Giresunlular dayanışma gecesine hoş geldiniz. Bir süredir Yayla şenlikleri ile başladığımız ve Kültür Anane, Geleneklerimizi yaşatmaya çalıştığımız etkinliklerimize bir dayanışma gecesi düzenleyerek yeni bir sayfa açtık. Biz Karadeniz Giresunlular Derneği olarak Almanya’da doğmuş gurbetçi çocuklarımızın bizlerin doğum yeri memleketimizi unutmamaları ve dayanışma ruhunu kazanmaları için böyle etkinliklerin sürekli ve düzenli olarak yapılması gerektiği düşüncesi içindeyiz. Bu gecenin hazırlanmasında bizlerin en büyük destekcisi olan eşlerimiz ve hanım kolları başkanımız ile gençlerimize özellikle teşekkür ediyorum. Gecemize Giresun’dan gelerek katılan başta sayın belediye başkanımız Kerim Aksu ve Haberciler Derneği başkanı, Gurbetçi Giresun Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ethem Bakar’a Dernek Yönetim Kurulum adına teşekkürü borç biliyorum. Ayrıca Eyalet Milletvekilimiz, T.C.Konsolosluk Muavinimiz ve isimlerini sayamadığım unuttuğum herkese hoş geldiniz diyor iyi eğlenceler diliyorum.” Dedi. Daha sonra sahneye geceyi hazırlayan yönetim kurulunu davet etti ve isimlerini sayarak ayrı ayrı teşekkür etti.

dernekyonetimi

Dernek yönetim kurulu;
İrfan Aydemir başkanlığında, Cevat Öksüz, Yakup Eşref Elevli, Recep Hortum, Önder Vural, Mehmet Bıçakcı, Abdullah Tekin, Halil Yoleli’den oluştu.

kizlartercume

Gecede başkan’nın konuşmasının ardından Almanca ve Türkçe gece ve dernek tanıtımı iki kızımız tarafından yapıldı. Gecenin tanıtım konuşmasını Zuhal Aydemir ve Şirin Bıçakçı Almanca ve Türkçe yaptı.

kerimaksukonusma

Daha sonra Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu söz aldı. Kerim Aksu “ Karadeniz Giresunlular Derneğinin düzenlediği bu geceye katılmış olmaktan büyük şeref ve onur duydum. Bende 1969 yılından buyana Stuttgart’ta ikamet eden bir gurbetçi çocuğuyum. Sizlere Alucra’dan, Şebinkarahisar’dan, Çamoluk’tan, Piraziz’den, Bulancak’tan, Keşap’tan, Dereli’den, Espiye’den, Yağlıdere’den, Güce’den, Tirebolu’dan, Doğankent’ten, Görele’den Çanakçı’dan, Eynesil’den, Yaylar’dan derelerden ve Yeşil Giresun’dan selamlar ve sevgiler getirdim. Değerli hemşerilerim bende bir gurbetçi çocuğu olduğum için bilirim gurbetçilik çok zordur. Sizlerin fazla vaktini almayacağım ama sizleri tatillerinizde mutlaka Giresun’a bekliyorum. Giresun’un ne kadar değiştiğini geliştiğini göreceksiz. Herkese iyi eğlenceler diliyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.

kerimaksuplaket

Konuşmasının sonunda Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, Karadeniz Giresunlular Dernek Başkanı İrfan Aydemir’e Kadın ve Erkeğin eşitliği ve Giresun ilinin gelir kaynağı olan Fındık’ı sembolize eden “Fındık Başımızın Tacı” Plaketi takdim etti.

spdclausscmindel

Daha sonra mikrofona SPD Eyalet Milletvekili Claus Schmindiel davet edildi. Schmindiel konuşmasına Türkçe Merhaba diyerek başladı. “ Karadeniz Giresunlular Derneği gecesine katılma sebebimi merak etmiş olabilirsiniz size kısaca anlatayım bende Annesi Karadenizli olan ve Karadeniz kanı taşıyan bir hemşerinizim. Annem Romanya’nın Karadeniz kıyılarında doğmuş bir hemşeriniz bende dolayısı ile Karadeniz kanı taşıyorum. Yabancıların ülkemizde bu tür etkinlikler düzenlemesini çok olumlu buluyorum. Sosyal Demokrat parti olarak önümüzdeki yıl yapılacak seçimlerde çifte vatandaşlık ve Alman vatandaşlığı işlemleri hakkında bir yasa düzenlemeyi vaat edeceğiz eğer seçilirsek mutlaka bu yasalar için çalışacağız. 50 yıldır yabancılar ile ilgili düzgün bir çalışma yapamadık artık yabancı diye adlandırdığımız bizim vatandaş gözüyle bakmamız gereken yurttaşlarımızı kabul etme politikaları üretmeliyiz. Ayrıca Türk İlköğretim öğrencileri okullarında ikinci dil olarak Türkçe’yi seçebilmeliler İngilizce ikinci dil olarak şartlar arasından çıkarılmalı biz bunlar için çalışacağız. Herkese iyi eğlenceler diliyorum.” İyi geceler diyerek sözlerini tamamladı.

folklorekibi

karadenizfolklorekibi

Geceye Sachsen Mimar Sinan Camii Folklor ekibinin sahne alması ile devam edildi.

karadenizelifce

karadenizsahne

Gecede Giresun’un hanımefendi sanatçısı Elifçe sahne aldı söylediği Türküler ile hemşerilerini coşturan Elifçe oyun pistine çıkan hemşerilerine unutmayacakları bir gece yaşattı.

tuncayuzunerdmanhausen

karadenizgiresungecesiizdiham

Gecede son olarak Tuncay Uzun sahne aldı. Tuncay Uzun Giresun Türküleri ile başladığı programına geçlerin istekleri ile güncel parçalar ve Giresun karşılamasını ile devam etti.

horonhalkasikaradenizdernegi

Gece boyunca Giresun ve Giresun dostu hemşeriler sahneden inmedi. Horon halkası sahneyi taştı ve solunun tamamen kapladı. Giresunlular için unutulmaz bir gece oldu.

doldutasdi

Gece boyunca masalara sığmayan hemşerilerimiz buldukları salonun oturacak yerlerinde geceyi takip ettiler.

gurbetcigiresuntemsilcileri

Gecede Gazetemiz İmtiyaz Sahibi Ethem Bakar Stuttgart Temsilcimiz Muhittin Kara ve Aalen Temsilcimiz İbrahim Algül ile birlikte olma fırsatı buldu

Haber ve Resimler : Muhittin Kara/Stuttgart Temsilcisi & İbrahim Algül/Aalen Temsilcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.