SON DAKİKA!

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ AÇIKLAMA YAPTI

Giresun Üniversitesi olarak bağlı bulunduğumuz kurumsal mevzuat çerçevesinde; Üniversitemizde bir fakülte açılabilmesi için takip edilmesi gereken rutin prosedür “Diş Hekimliği Fakültesi” için de aynen uygulanmıştır.
Giresun Üniversitesi Senatosunun, 26.02.2013 tarihli kararını içeren 2013-77-8 karar sayılı yazısı YÖK’e gönderilmiş ve YÖK tarafından da kabul edilen karar, Bakanlar Kurulu’na sunulmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmiştir. Diş Hekimliği Fakültesi’nin kurulması için işleyen süreç böyle devam ederken, konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararının olumsuz olduğu bilgisini, tüm kamuoyuyla birlikte bizler de; Giresun Gündem Gazetesi Yazarlarından  Ali Zafer Topşir’in, 23.06.2015 tarihinde kaleme aldığı köşe yazısından öğrenmiş bulunmaktayız.

Bunun üzerine; birçok basın kuruluşundan açıklama ve bilgi almak üzere Kurumumuza çeşitli randevu talepleri ulaşmış olup, konu ile ilgili olarak Üniversitemize henüz ulaşan resmi bir açıklama ya da yazı olmadığı bilgisi, Basın Koordinatörlüğümüz tarafından kendileriyle paylaşılmıştır.
Yine, Giresun Üniversitesi’nin gelişimi ile ilgili her türlü bilgiyi yakinen takip eden;  Milletvekillerimiz de Rektörlüğümüz ile irtibata geçerek, konuyla ilgili bilgi almak istemişler ve  Milletvekilimiz Dr. Orhan Erzurum, Milletvekili seçildikten sonra gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaretlerinde konuyu  Rektörümüzle paylaşmışlardır (Ziyaret  Ali Zafer Topşir’in ilgili yazısının iki gün sonra gerçekleşmiştir).

Üniversitemize ulaşan resmi bir yazı ya da açıklama olmadığı bilgisi kendileriyle de paylaşılmıştır. Bunun üzerine  Milletvekili; Üniversitemizin gelişimine her türlü olumlu katkıyı her zaman sunacaklarını, Diş Hekimliği Fakültesi ile ilgili gelişmeleri de yakından takip edeceklerini, kendileri beyan etmişlerdir.

Ne Üniversite ne de Üniversite Yönetimi olarak, Siyasilerle veya STK’larla konuyla ilgili talepkar bir davranış içerisine girmediğimiz gibi; açıklamada bulunmaları yönünde de bir isteğimiz olmamıştır. Yapılan tüm açıklamalar ve kamuoyunda oluşan tartışmalar, kişilerin kendi görüşleri ve tasarrufudur.

Durum böyleyken; Giresun Öncü Gazetesi’nin, 29.06.2015 tarihinde yayınlanan sayısında yer alan “Bu Oyuna Gelmeyin” başlıklı manşet haberinde;“Diş Hekimliği Fakültesi” ile ilgili kamuoyunda oluşan tartışmalar üzerinden Üniversitemizi suçlayan ağır ifadelere yer verilmiştir.

Haberin giriş spotunda “Giresun Üniversitesi yönetiminin, Diş Hekimliği Fakültesi’nin reddiyle ilgili ortada kesin ve somut bir belge bulunmadan siyasileri ve bazı sivil toplum kuruluşlarını öne atarak, siyasetçileri bir birine düşürecek açıklamalarda bulundurması tepki topluyor.” Ve haber içeriğinde “… Giresun Üniversite Yönetiminin bir algı oluşturarak, Giresun’a hizmet etmek için seçilen siyasileri birbirine düşürecek tavır içerisinde yer almasına bir anlam verilemiyor.” ifadeleri ile Üniversitemize karşı açık bir şekilde haksız itham ve isnatlarda bulunulmuştur.

Üniversitemizle ilgili kaynağı belli olmayan asılsız haberlere, geçmişte de zaman zaman yer veren gazetenin bu haberinde kendisiyle çelişkiye düşmesi ise, dikkat çekicidir. Haberde; “Diş Hekimliği Fakültesi’nin red edildiğine dair hiçbir resmi belge bulunmazken ve konuyla ilgili Giresun Üniversitesi Yönetiminden tek bir açıklama dahi yapılmazken Siyasetçilerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının bu oyuna gelmemesi bekleniyor.” ifadeleri birlikte değerlendirildiğinde; haberin kendi içinde dahi çelişkiler içermekte olduğu ve Üniversite’nin konuyla ilgili bir açıklama yapmadığı açıkça ifade edilmekte ve haberin kendi kendini yalanladığı görülmektedir. Konunun yeterince araştırılıp, değerlendirilmeden farklı amaçlar ve kaygılar gözetilerek haberin kaleme alındığı ortadadır.

Hepimizin gözbebeği olan Giresun Üniversitesi olarak; Devletimizin bizlere yüklediği büyük sorumluluğumuzun bilincinde, ideallerimizi gerçekleştirmek için yürüdüğümüz bu yolda; gerek öğrenci sayısı gerekse akademik ve idari kadrosuyla, ülkemizin hızla büyüyen kurumlarından biriyiz. Son dönemde kurulan Üniversiteler arasında gelişimi ile bölgemizin yoğun ilgi ve rağbetine mevzu bahis olan Üniversitemizle ilgili; Giresunlu bir yerel gazetenin bu tutumunu anlamakta zorluk çekiyor, karşılaştığımız asılsız eleştiri ve suçlamalar karşısında yasaların kurumumuza tanıdığı hakları kullanarak, Üniversitemizin söz konusu haberle ilgili yasal süreci başlattığı bilgisini kamuoyuyla saygıyla paylaşırız.

Giresun Üniversitesi Rektörlüğü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.