SON DAKİKA!

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ GİRESUN’UN BİR DEĞERİNE DAHA SAHİP ÇIKTI

Giresun’un en önemli sanatçılarından biri olan Göreleli Kemençe sanatçısı Katip Şadi’ye Giresun Üniversitesi Senatosu tarafıdan fahri doktora ünvanı verildi.

katipsadigiresununiversitesi

Bu yıl yurtdışında yapılan en önemli Giresun etkinliği olan Almanya’nın stuttgart yakınlarında Erdmannhausen’de Karadeniz Giresunlular Bw Derneği tarafından düzenlenen Giresunlular Dayanışma gecesinde aldığı sahne uzun süre Giresun gündeminde yer alan Katip Şadi’yi bu örnek davranış sonrası Giresun Üniveristesi’de fahri doktora ünvanı ile resmen taçlandırdı.

Bugün düzenlenen tören ile fahri doktora ünvanı verilen Kemençenin yaşayan efsanesi Katip Şadi için düzenelen törende bir konuşma yapan Katip Şadi ” Kemençenin doğduğu yer Görele’dir. Bu topraklar için Kemençe kimliktir. Bu kimliğin bize verdiği cesaret ve vatan sevgisi bizleri biz yapan en büyük değerdir. Bana böyle önemli bir paye düşünen ilim irfan yuvası Üniversitemize ve değerli yöneticilerine, katkısı olan herkese teşekkür ederim. Allah razı olsun sağolun varolun.” dedi.

Giresun Üniversitesi Rektörümüz Prof.Dr. Aygün Attar hanımefendinin “Giresun’un değerlerine sahip çıkalım” fikriyle, Giresun Üniversitesi Senatosunun 2015 yılında almış olduğu kararla ve Giresun Üniversitesi Öğrenci Konseyinin organizasyonuyla yaşayan kültür hazinesi , Gölereli Kemençe üstadı Sayın Katip Şadi hocamıza Giresun Üniversitesi tarafından fahri doktora beratı verilmiştir.

Kemençe kültürü adına yapılmış bu anlamlı anı bize yaşatan kültür elçimiz, Rektör Prof.Dr.Aygün Aattar hanıma cani gönülden teşekkür eder bu kültüre vermiş olduğu hizmetlerden dolayı sonsuz şükranlarımı sunarız.

Giresun kültürüne ve değerlerimize sahip çıkmak ve bu değerleri insanlarla buluşturup tanıtmayı amaçlayan, bizim dilimize tercüman olan, bu değerli kültür hazinelerini genç kuşakların tanımasına vesilen olan Giresun Üniversitesi Öğrenci Konseyi arkadaşlarımız, Ömer Faruk Kocatepe, Burak Bilgin ve komiteni diğer üyelerine sonsuz teşekkürlerimi sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.