SON DAKİKA!

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ TERÖRÜ KINADI

Giresun Üniversitesi, ülkemizde üst üste yaşanan terör olaylarını kınadı.

Giresun Üniveristesi Rektörlüğü tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi;

“En temel insan hakkı olan yaşama hakkına kasteden, 40 yıla yakın bir süredir başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerimizin bir kısmı olmak üzere yurt sathında kanlı bir terörü sürdüren bölücü ve ayrılıkçı terör örgütü, son aylarda, şehir ve ilçe merkezlerini kendisine kalkan ederek yeni bir taktik takip etmektedir.

Diyarbakır merkez ile Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde yoğunlaşmakla birlikte başka yerleşim yerlerinde de sahneye konulan bu kanlı terör faaliyetiyle, vatanın ve milletin birliği için vazife yapan asker, polis, korucu gibi güvenlik görevlilerimiz hedef alınmakta, yerleşim birimlerine kimi zaman belediye imkânlarından da yararlanılarak hendekler, çukurlar, tuzaklar kurulmakta, sivil vatandaşlarımızın ev ve işyerleri örgüt militanlarınca işgal edilmekte, sağlık kuruluşlarımızın hizmet vermesi engellenmekte, eğitim öğretim kurumlarımız yakılıp yıkılmaktadır.

Bu terör faaliyetinin gerçekleştirilmesi için örgütün uzun süredir tahrip gücü yüksek bomba düzeneklerini imal ettiği, silah ve mühimmat biriktirdiği hâsılı planlı bir kalkışma hazırlığı yaptığı görülmektedir.

Üniversitemiz, ayrılıkçı-bölücü örgüt başta olmak üzere, terörün her türlüsüne karşı tepkisi ve duyarlılığı bilinen bir üniversitedir. 22 Haziran 2012 tarih ve 69 sayılı, 16 Eylül 2015 tarih ve 103 sayılı Senato toplantılarında terör örgütü ve terörizme yönelik kınama, milli birlik ve beraberliğe çağrı niteliğinde kararlar alınmıştır.
11 Ocak 2016 tarihinde, “Bu suça ortak olmayacağız” başlığı ile Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığına kasteden XXX (Terör örgütünü simgeleyen harfler gazetemiz tarafından sansürlenmektedir) terör örgütüne karşı yapılan operasyonları “katliam” olarak kabul ve takdim eden bir bildiri yayınlanması, vicdan körlüğüne ve hayâsızlığa delalet etmiştir.

İçlerine tonlarca patlayıcı yerleştirilmiş sanayi tüplerini, örgüt karargâhlarına ve cephaneliklere çevrilmiş konutları, mühimmat üretim ve depolama mahallelerini görmezden gelen, Türkiye’yi iç savaş ortamına sürüklemek için onlarca yıldır terör üretenlere söyleyecek bir kelime sözü bulunmayanların milletin birliği için mücadele eden fedakâr kamu görevlilerinin şahsında Türkiye Cumhuriyeti devletini hedef almaları oldukça manidardır.

Giresun Üniversitesi olarak terörün ve teröre destek verenlerin karşısında olduğumuzun ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin varlık ve birliğinin idamesi için her türlü fedakârlığa hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz.”

MİLLETİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN

Rektörlükten yapılan açıklamada ayrıca İstanbul’da ki olay kınandı.
Bu konuda da şunlara yer verildi; “İstanbul, Sultanahmet Meydanı’nda meydana gelen ve canlı bomba saldırısı olduğu değerlendirilen terör olayını esefle ve şiddetle kınarken, hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa, Milletimize geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
Açıklanan rakamlara göre; 10 vatandaşımızın hayatını kaybettiği ve 15 vatandaşımızın yaralandığı menfur olayda bir kez daha terörün gerçek yüzünü görürken, millet olarak terör ve terör örgütleri karşısında tek yürek, tek vücut olmamız gerekliliğini en acı haliyle yeniden hissetmiş olduk.
Devletimizin terörle mücadele konusundaki kararlı duruşunun sonuna kadar devam edeceğine olan inancımız tamdır. Bu olay bir kez daha ortaya koymuştur ki; bölgede faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin hedefi Türkiye’dir. Bölgede yaşanan gerilimlerin tüm yükünü çeken ve en çok insani yaklaşım göstererek mazlum insanlara kapılarını sonuna kadar açan ülkemiz ve devletimiz tüm dünyaya bu anlamda ders verirken bir de terör belasıyla uğraşmakta ve terörün kanlı kucağına çekilmek istenmektedir.
Millet ve devlet olarak, bu kötü oyunlara gelmeyeceğimize olan inancımızı bir kez daha yinelerken, kandan beslenen terörü ve terör örgütlerini lanetliyor, bir daha böyle acılar yaşanmamasını temenni ediyoruz.” denildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.