SON DAKİKA!

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ YAŞLILARI UNUTMUYOR

“Yaşlılar Engelli, Engelliler Yaşlı Oluyor” Paneli Giresun Üniversitesi (GRÜ) ile Türkiye Beyazay Derneği Giresun Şubesi, Yaşlılar Haftası dolayısıyla panel düzenledi.

Bir nikah salonunda, “Yaşlılar Engelli, Engelliler Yaşlı Oluyor” konulu panel ile yaşıları unutmayan Giresun Üniveristesi bir dizi etkinlik ile yaşlıları anmaya hafta boyu devam edecek.

İlk olarak düzenelenen panelde oturum başkanlığını GRÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ahmet Gürsoy yaptı.

Panelde söz alan Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı, Eski İstanbul Milletvekili Lokman Ayva, konuşmasında, her yaşın güzel geçirilmesinin herkesin hakkı olduğunu söyledi. Yaşlılığa hazırlanılması gerektiğine dikkati çeken Lokman Ayva, “Yaşlılığa gelmeden öğrenmek lazım. Annemle beraber yaşadığım zamanlarda sonraki yıllarda ne yapmam gerektiğini öğreniyorum. Eğitime ve okumaya devam etmem lazım. Kendimi geliştirmeyi ve yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmem lazım. Öğrenmenin durduğu zaman dışlanma da başlıyor” dedi.

Annesi ile kurduğu iletişimden söz eden Lokman Ayva, “Birtakım hareketleri annem zor yapıyor. Basamakları zor çıkıyor. Basamakları çıkmakla ilgili ona çeşitli teknikler gösteriyorum. Mesela ayağının takılmamasını sağlayacak ayakkabılar tercih ediyor. Daha rahat ediyor, o da mutlu oluyor biz de mutlu oluyoruz” diye konuştu.

Beyaz ay derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, annesinin hatırlayacağı şekilde eşyaları yerleştirdiklerini ifade ederek, şöyle devam etti: “Birbiriyle mantık ilişkisini kuruyoruz ve annem gayet rahat, mutlu bir şekilde bizimle yaşamayı sever. Bizden gitme durumunda olduğu zaman üzüntü yaşıyor. Biz de ayrılmak istememesinden, iyi ağırladığımızı düşünerek mutlu oluyoruz. Yani yaşlılığı annemin ne yapması gerektiğini öğrenirken aslında kendimin de ne yapması gerektiğini öğreniyorum. Hatta annemle çocukların ilişkisine bakarak çocuklarımla veya onların çocuklarıyla nasıl bir ilişki kuracağımı da öğreniyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmanın ardından diğer panelistler sunumlarını yaptılar, katılımcılar ile sohbetler edilerek panel sona erdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.