SON DAKİKA!

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NDE SULAR DURULMUYOR

Giresun Üniversitesi her gün başka bir olay ile gündemden düşmüyor. Bir süre önce bir gazeteci dün ise bir öğrencinin Üniversite akademik personeli tarafından darp edildiği iddiası üzerine GRÜ’de sular bir türlü durulmuyor.

Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar’ın, Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu ziyaretinin ardından, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Kultigin Çavuşoğlu’nun, rektörü eleştiren öğrencilerle tartıştığı, daha sonra otomobilini okul bahçesinde öğrencilerin üzerine sürdüğü, ardından da 1’nci sınıf öğrencisi 19 yaşındaki Serhan Sertdemir’e kafa atarak burnunu kırdığı ileri sürüldü. Serhan Sertdemir Bulancak Cumhuriyet Savcılığı’na şikayette bulundu. Giresun Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği de (GÜNİDER) açıklama yaparak Tıp Fakültesi Hastanesi’nde müdahale edilen öğrenciye rapor verilmemesini eleştirdi, yetkilileri göreve çağırdı. Doç. Dr. Kultigin Çavuşoğlu ise iddianın asılsız olduğunu, konuyla ilgili açıklamayı daha sonra yapacağını söyledi.

Hafta başından bu yana ilçelerde okullara ziyaretlerde bulunan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aygün Attar, dün Piraziz ve Bulancak’ı ziyaret etti. Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nda öğrencilerle sohbet eden ve sorunlarını dinleyen Rektör Attar, daha sonra okuldan ayrıldı.

ÖĞRENCİYE KAFA ATTI

Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Rektör Danışmanı Doç. Dr. Kültigin Çavuşoğlu ile Espiye Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Zafer Türkmen, okul bahçesinde kendi aralarında sohbet eden ve Rektör Attar’ı eleştiren öğrencilere tepki gösterdi. Tartışmanın ardından park halindeki otomobiline binen Doç. Dr. Çavuşoğlu, iddiaya göre aracı öğrencilerin üzerine sürdü, ardından da araçtan inerek çıkış kapısına doğru koşan Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği 1’nci sınıf öğrencisi Serhan Sertdemir’e kafa attı. Doç. Dr. Türkmen daha sonra otomobiline binerek uzaklaştı.

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne götürülen ve burada ilk tedavisi yapılan Sertdemir’e rapor verilmedi. Bu sabah Bulancak Devlet Hastanesi’ne giden ve burnunda kırık bulunduğuna dair rapor alan Serhan Sertdemir, savcılığa başvurarak Doç. Dr. Kültigin Çavuşoğlu ve Doç. Dr. Zafer Türkmen hakkında suç duyurusunda bulundu.

GÜNİDER’DEN TEPKİ AÇIKLAMASI

Giresun Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği (GÜNİDER), yazılı açıklama ile olaya tepki gösterdi. Açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Burnu kırılan öğrencinin acil durumuna rağmen olay mahalline en yakın Bulancak Devlet Hastanesi veya Giresun İlhan Özdemir Devlet Hastanesi yerine, acil servisi bulunmayan, normal şartlarda saat 17.00’de mesaisi bitmesine rağmen öğrenciye müdahale için açılan Tıp Fakültesi polikliniğine getirildiği ve müdahale edildiği, ancak rapor verilmediği ortaya çıkmıştır. Öğrencinin müdahalesinde tarafsız bir hastaneye gitmesi engellendi. Tıp Fakültesi polikliniğine getirilerek tedaviye zorlanması nedeniyle Giresun Valiliği, Emniyet Müdürlüğü ile Sağlık Müdürlüğü yetkililerini göreve çağırıyoruz. Basına intikal ettiği kadarı ile aynı şahısların bir gazeteciyi 1 ay kadar önce darp ettikleri, ancak rektörlük makamının bununla ilgili herhangi bir cezai müeyyide uygulamadığı bilinmektedir. Aynı şahıslar tarafından bu kez bir öğrenciye yapılan bu fiili saldırı, üniversitemizin bilim insanı kimliği ile bağdaşmayan, fikir ve ifade hürriyetini hazmedemeyen kişiler tarafından yönetildiğini göstermektedir. Herkesin gözü önünde cereyan eden bu olayda, öğrencimize bir öğretim üyesi tarafından yapılan bu fiili saldırıyı şiddetle kınıyor, suçluların ve varsa azmettiricilerinin bir an önce bulunarak adalet önün çıkarılmasını, bu gibi olayların tekrarlanmaması için gerekli tüm önlemlerin alınmasını ve olayın örtbas edilmemesini hem Rektörlük hem de adli makamlardan talep ediyoruz.”

DOÇ. DR. ÇAVUŞOĞLU: İDDİA ASILSIZ

İddiayla ilgili gazetecilerin sorusunu yanıtlayan Doç. Dr. Kultigin Çavuşoğlu ise iddianın asılsız olduğunu söyledi. İki öğrenci grubunun kavga ettiğini, kendisinin de oradan otomobille geçtiğini savunan Doç. Dr. Çavuşoğlu, “Olayla hiçbir ilgim yok. Gerekli açıklamayı daha sonra yapacağım” dedi.

Öte yandan bugün akşam saatlerinde Giresun Üniversitesi Resmi İnternet sitesinden dün meydana gelen olaylar hakkında resmi bir açıklama yayınlandı, İşte o açıklama;
“10 Nisan 2013 günü ilçe ziyaretleri programı kapsamında üniversitemizin akademik ve idari personeli ile birlikte gittiğimiz Bulancak Kadir Karabaş Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu’nda okul yöneticileri ve öğrencileriyle birlikte yaptığımız ve bütün öğrencilerimizin soru ve sorunlarını tartışıp değerlendirildiği toplantının ardından Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Aygün Attar ve yöneticilerinin tümü okuldan ayrıldıktan sonra okul alanının tamamen dışında bir alanda, bir cadde üzerinde meydana gelen kim ya da kimler tarafından çıkarıldığı belli olmayan, üniversitemizden hiçbir yöneticinin içinde olmadığı bir tartışma sonrasında, bir öğrencimizin yaralandığının öğrenilmesi üzerine başlattığımız ilk inceleme sonrasında; öğrencimizin kendi isteği üzerine okul yöneticilerimizle birlikte fakültemize götürülerek ayakta tedavisi yapılmış, ardından konu adli soruşturma kapsamında değerlendirilerek öğrencimizin ifadesine başvurulmuştur. 10/04/2013 tarihinde tarafımızca bu konu ile ilgili idari inceleme başlatılmış olup, sonucuna göre işlem yapılacaktır”

Açıklamada devamla, “Tamamen ilgimiz, bilgimiz sorumluluğumuz dışında gelişen bu istenmeyen olayla üniversite yönetimimiz arasında bağ kurularak hukuku yanıltmaya, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye, büyüterek bilgi kirliliği yaratmaya, dolayısıyla da üniversitemize zarar vermeye yönelik açıklamalara itibar edilmemesini, adli ve idari soruşturma sonucunda oluşacak kararların beklenmesinin daha doğru olacağını belirtiriz, öğrencimize geçmiş olsun dileklerimizle birlikte kamuoyuna saygılarla sunarız”  ifadelerine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.