SON DAKİKA!

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ’NDEN ULUSLAR ARASI ÇALIŞTAY

Giresun Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi (GÜKAM) ve Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından düzenlenen “Uluslararası Kadın Sempozyumu Ve Sanat Çalıştayı” 2. gününde gerçekleştirilen oturumlarla devam etti.

Moldovya’dan Prof. Dr. Elizevata CVİLİNCO’nun oturum başkanlığında, “Toplumsal Cinsiyet ve Kimlik Politikaları” başlığıyla gerçekleşen günün ilk oturumunda, Yakutistan Kuzey Doğu Federal Üniversitesi’nden Doç. Dr. Liudmila EGOROVA “Toplumsal Cinsiyet Normları”, Azerbaycan Bilimler Akademisi’nden Doç. Dr. Pervane MAMMADOVA, “Tebrizli Kadınlarının Maruz Kaldıkları Baskılar ve Yaşadıkları Sorunlar”, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Pınar YÜRÜR “Balkanların Dönüşüm Sürecinde Savaşın Küllerinden Doğan Kadınlar”, İstanbul Üniversitesi’nden Arş. Gör. Yeliz YAZAN “Avrupa Birliği Kadın-Erkek Eşitliği Stratejileri ve Türkiye” başlıklı sunumlarıyla; kadın-erkek eşitliği, kadına uygulanan şiddet, toplumda kadının yeri gibi konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundular.

“Tarihin Işığında Kadına Bakış” başlıklı 2. oturumun başkanlığını ise Hacettepe Ünviversitesi Öğretim Üyesi Prof. Refa EMRALİ yaptı.

Azerbaycan Kafkas Üniversitesi’nden Prof. Dr. Minehanım Nuriyeva TEKLELİ “Azerbaycan Kadın Tarihi ve Bugünkü Konumu”, Gagavuzya’dan Prof. Dr. Elizaveta CVİLİNCOVA “Geçmişten Günümüze Gagavuzya Kadınları”, İspanya Madrid Üniversitesi’nden Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Maria de las Nieves SALOBRAL “İspanya, Kadın ve Şiddetin Tarihi”, Giresun Üniversitesi’nden Arş. Gör. Tolga ÇIKRIKÇI, “BM Düzenlemelerinde Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelenin Tarihsel Gelişimi” konularındaki araştırmalarını paylaştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.