SON DAKİKA!

Giresun Yurt Binasi Satilamaz


     Ankara nin Çankaya Ilçesi Kültür Mahallesi Libya Caddesi No:30 Ahmetler/Ankara adresinde bulunan ve mülkiyeti Giresun Valiligi Il Özel Idaresi ne ait eski Giresun Ögrenci Yurdu nun, Giresun Il Özel Idaresi Genel Sekreterligi nce 22 Nisan 2010 Persembe günü yapilmasi planlanan satisina  Ankara daki Giresun sivil toplum örgütleri tarafindan tepki var.
 
     Giresun ve ilçeleri Dernegi, Sebinkarahisar Vakfi, Giresun Egitim Vakfi, Giresun Hizmet Grubu, Tirebolu Kültür ve Yardimlasma Dernegi ve Alucra Çalgan Köyü Dernegi nin destek verdigi platform tarafindan bir yazili açiklama yapilarak, Il Özel Idaresi nin üçüncü kez satisa çikardigi Yurt binasinin satisina karsi Babalar Gibi Satamazsiniz dediler.
 
     Platform tarafindan kamuoyunun aydinlatilmasi için tüm yerli ve yabanci basina dagitimi yapilan yazili bildiride su görüslere yer verildi;
 
     Ankara da hizmete girmesi konusunda maddi ve manevi yardimlarini esirgemeyen ve tamami rahmetli olan Hayrettin Erkmen,Dr.Ali Riza Erkan, Sacit Karaibrahimoglu, Hüseyin Rahmi Eyüboglu ve Yusuf Zeki Akdag i rahmetle ve sükranla andiklarini belirten platform üyeleri sivil toplum örgütleri, sadece mülkiyetinin özel idareye ait oldugunu, kullanim açisindan Ankara da ögrenim gören Giresunlu ögrencilere tahsisli olan bir yerin satisini bundan önce iki defa tepkiler neticesinde yapilamadigina dikkat çekerek, bu defaki üçüncü satista  da babalar gibi satamazsiniz dediler.
 
     Ankara da Giresun Talebe Pansiyonu olarak hizmet verirken 12 Eylül 1980 tarihinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna devredilen yurt binasi için Giresun Il Özel Idaresinin binanin yüksek ögrenimi kazanan Giresunlu ögrenciler için yurt binasi olarak kullanilmasi nedeniyle açtigi dava sonucu, yerel mahkemenin de Arsasinin, Ankara Belediyesi tarafindan bedelsiz olarak verilmesi nedeniyle Giresun Talebe Pansiyonu olarak kullanilmasi gerekçesiyle verdigi kara ile yurt binasi Giresunlulara geri kazandirilmistir. denilen bidiride su görüslere yer verildi;
 
     Birinci satis kararinda 5 bin imzali Yurdumuzu Geri Istiyoruz , ikinci satista Sattirmayiz, Sattirmayacagiz ve bu üçüncü satista ise Babalar Gibi Satamazsiniz sloganiyla kampanya baslatiyoruz.Her Giresunlunun su soruyu sormasi gerekir.Bu binanin satilmasi için ne amaçlaniyor, elde edilecek gelir ile Giresun ve Giresunluya hangi arti deger kazandirilacaktir?
Ögrencilerimizin egitimine katkida en büyük yeri tutan yurt sorunlarinin çözümünde daha kutsal ve arti deger tasiyan bir yatirim ve hizmet düsünülebilir mi?
 
     Bu satis kararini alan Giresun Il Genel Meclisi Üyeleri, ayni cadde üzerinde Sivaslilarin Erkek Ögrenci Yurdu nun yanina yeni bir kiz ögrenci yurdu yaptiklarini, Afyonlularin Afyonlular Evini, Kilislinin Kiz Ögrenci Yurdunu, Adana ve Kayserililerin ögrenci yurlarini ve hemen yanindaki Seyran Kiz Ögrenci yurtlarinin hizmet verdiklerini hiç mi görmediler?
 
     Giresunlunun mali olan bu bina, Giresun ve Giresunlu için en iyi bir sekilde kullanildigi sürece, gün gelir bu satis kararini verenler de, çocuklarina ve yakinlarina da mutlaka bir gün hizmet sunarAynen geçmiste bir çok bürokratimizin egitimi sirasinda onlara yurt, hastasi ve görevi nedeniyle Ankara ya gelen hemsehrilerimize de ev sahipligi yaptigi gibi.
Insan babasindan miras kalan bir mali satarken bile bin kez düsünür.Oysa bir inat ugruna üçüncü kez satilmak istenen bu bina baba mali degil, tüm Giresunlunun malidir.Bu nedenle bu satis kararini verenleri Giresunluluk adina bir kez daha saglikli düsünmeye davet ediyor, binamizin satilmamasini ve satistan vazgeçilmesini istiyor ve talep ediyoruz. dediler.
 
      Adi geçen binanin, 507 metrekare yüzölçümlü, 5 katli ve çatili, 3 milyon lira tahmini bedelle, Giresun Valiligi Il Özel Idaresi Genel Sekreterligi tarafindan 22 Nisan 2010 tarihinde açik ihale ile satilmasi planlanmisti.
 
Mehmet ÜÇÜNCÜ-ANKARA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.