SON DAKİKA!

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan Göreve Başladı

Bir süre önce İstanbul’da geçirdiği bir sağlık operasyonu sonrası bugün itibari ile görevine başlayan Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ayağının tozu ile geçtiğimiz günlerde yaşanan kar yağışı ve sonrasına dikkat çeken bir basın açıklaması yaptı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, son iki haftadır Giresun’da ve bölgede etkili olan soğuk havanın fındıkta lokal olarak zirai dona neden olduğunu bildirdi.

Nurittin Karan yaptığı açıklamada, ziraat odası bünyesindeki tarım danışmanları tarafından fındık bahçelerinde gerçekleştirilen incelemeler sonucu güneye bakan bölgelerde lokal zirai don tespit edildiğini kaydetti. Karan, devlet destekli tarım sigortası kapsamında ürününü güvence altına alan ve fındık bahçeleri güneye bakan üreticilerin hasar kaydı için TARSİM’e ihbarda bulunmalarını istedi.

İklim değişikliği ve küresel ısınmanın fındıkta hasar oluşturmaya devam ettiğinin altını çizen GZO Başkanı Nurittin Karan, “Giresun’da ve bölgemize son iki haftadır etkili olan ve gece eksilere düşen hava sıcaklığı maalesef fındıkta zirai dona neden oldu. Özellikle güneye bakan fındık bahçeleri zirai dona maruz kalmış durumda. Odamız tarım danışmanları saha çalışmaları yaparak hasarın boyutunu tespit ediyor. Önümüzdeki günlerde havaların ısınması ve fındık çotanaklarının oluşum evresine girmesiyle birlikte hasarın boyutu net olarak ortaya çıkacaktır. Beklentimiz ve temennimiz zirai don hasarını en az düzeyde olmasıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.