SON DAKİKA!

Giresun a Aciyan Yok

Ethem Bakar

Arastirma-Derleme Haber

 

12 Haziran 2011 tarihinde yurt genelinde Milletvekilligi seçimleri yenilenecek Giresun ili bu seçimlerde 4 Milletvekili çikaracak. Ne aci bir önceki seçimde 5 Milletvekilin vardi 24. Dönem Türkiye Büyük Milletmeclisi nde 4 Milletvekili ile temsil edilecegiz, son makalemde bir sorgulama yaptim Giresun ili hariç bir çok sehirden olumlu tepkiler aldim, Giresun ve Giresunlulardan bir tepki yok, sasirmadim dogrusu. Sadece yukarida siraladigim sebeplerden dolayi o ilde görev yapan herkesin bir sorumluluk alip acaba neden bu sehir göç veriyorda nüfusu artacagina azaliyor diye kendisini sorgulamasi gerekirdi. Ama ne yazikki bu sorumlulugu kimse üstlenmedi.

 

Giresun ili 1960 yilinda göç vermeye baslayinca o zamanin vekilleri rahmetli Mehmet Izmen, Hayrettin Erkmen SEKA Kagit fabrikasini Aksu kenarina kurarak ilin kanayan yarasina çözüm oldular. Bununla kalmadi 1980 yillar gelince terörün bitmesi ile yine göç dalgasi baslamak üzereyken bu kezde ihtilal hükümeti döneminde Fiskobirlik Entegre Tesisleri hizmete girdi balik hafizali oldugumuz için bir hatirlatma yapmak istedim bakin çaga 1960 nere 2011 nere 1980 nere 2011 nere sorgulamamiz gereken kim varsa ayaga kaldirip sorgulayamiyorsak seçmen olarak bizede yaziklar olsun.

 

Simdi bugün Giresun ilinden Milletvekili olarak görev yapan iktidar muhalefet hangisi köyüne beldene geldiginde sunu ona sor seçmen; hosgeldin sefa geldin benim köyümde sen seçilmeden sukadar hane vardi, simdi ise sukadar hane var bunun sebebini biliyormusun? sana verecegi cevap olmadigi için sen konusmaya devam et, simdi ben sana oy verdigimde önümüzdeki dönem sende benimle ya Istanbul a ya Izmir e yada Ankara ya gelirsin çünki sana oy verirsem bu dönemde ben göçmek zorunda kalacagim, onun için bu dönem sana oy vermeyecegim bu ayni zamanda senide düsündügüm içindir.

 

Degerli okurlarim Giresun ili komsularina nazaran hep ezilen konumda olmus bir sehir olarak tarihteki yerini almaya devam ediyor. Bunun sebebi nedir diye düsünen olmaz çünki bu sehirden kim uzaklasirsa o biraz rahata erer ve ancak en samimi olan dostunu kurtarmanin yoluna bakar yani birlik beraberlik Giresun ismi ile anilamaz anilsaydi gurbetçi hemserilerimiz Avrupa basta olmak üzere her yerde yüzlerce dernek, vakif ve birlik kurmaya çalismazdi biri kurar onun altinda herkes toplanir memleketede fayda olurdu. Simdi kim böyle örgütler kurarsa o onun elinde oyuncak olarak kaliyor peki kime faydasi oluyor? cevap veriyorum kimseye kendisi de dahil.

 

Sadece kurulan bu derneklerin masraflari ile bile yilda enaz 100 ögrenci kirallara layik okutulur en iyi ihtimalle. Kur bir dernek git ilçenin belediyesine Giresun derneginden geliyorum bana otobüs, bana piknik alani, bana salon sonra benim dernegim senin dernegini yendi hele birde iktidara yakin oldunmu varya artik sirtinda yere gelmez.

 

Bu kadar konusuyorsunda çözüm yok mu? Ethem Bakar diyenleri duydum; rahmetli dedem Ethem Bakar benle ayni isimi tasiyordu, Allah Rahmet eylesin, çok kullanirdi o sözü hatirlatayim. “Huylu huyundan tenesirde vaz geçer ” o zamanlar köyde bana çok fesel (yaramaz) derlerdi nerde yolda izde (çevrede) bir gazete parçasi bulsam yasim 5 onu okumaya çalisirdim okula gitmeden okumayi ve yazmayi biliyordum. Dedem hep senden idirgah (Bezdim) ettim derdi. Yeterli olmustur sanirim.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.