SON DAKİKA!

GİRESUN’A OTİSTİK ÇOCUKLAR EĞİTİM MERKEZİ AÇILDI

Otistik çocukların kendi ihtiyaçlarına uygun olarak eğitim öğretim faaliyetlerinden yararlanabilmeleri amacıyla eğitim öğretime kazandırılan Giresun Merkez Şehit İsmail Bay Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ törenle açıldı.

Orta ve ağır otistik çocuklarımızın eğitim göreceği okulun açılışında konuşan Vali Yardımcısı Bekir Ergök, “Sayın Valimiz il dışında olduğundan programa katılamadılar, kendilerinin bu okulun açılmasında emeği çok büyüktür. Tebriklerini ben onun adına iletiyorum. Bilindiği gibi burası atıl bir vaziyetteyken tekrar yeni baştan ele alındı. Çeşitli kuruluşların ortak işbirliği ve koordinasyonu sonucunda böyle güzel bir binaya kavuşturuldu ve hizmete sokuldu. Ama ondan daha önemlisi bu binanın sevgili çocuklarımız için hizmete girmesidir. Kendilerinin ihtiyaçlarını karşılayacaklarına inanıyoruz. Bütün kesimden destek bekliyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bütün milli eğitim camiasına hayırlı uğurlu olsun”şeklinde konuştu.

Özel eğitime muhtaç çocukların eğitimi için özel bir eğitime ve özel olarak yetişmiş personele ihtiyaç olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, Şehit İsmail Bay Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin orta ve ağır otistik çocukların eğitimine hizmet edeceğini söyledi. İlimizde bu okul dışında Eynesil ilçemizde ve ilimiz merkezde engelliler ve üstün yetenekli çocuklar için okullar bulunduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü Akkurt, bu okullarda toplam 415 öğrencinin eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürdüğü bilgisini verdi. Akkurt, “Ayrıca kendi yaşıtlarıyla örgün eğitimde eğitim olanaklarından yararlanan 944 kaynaştırma öğrencimiz eğitim görüyor. Yine örgün eğitimde 31 sınıfımızda öğrencilerimiz özel eğitimden yararlanıyor. Özel eğitim verirken yaygın kişisel bozukluk taşıyan otistiklerden hafif seviyedekiler örgün eğitimde kendi yaşıtlarıyla birlikte okullarda, orta ve ağır otistikler ise bu okulumuzda I. Ve II. Kademe olarak eğitim alıyor. Açılışla birlikte Orman Bölge Müdürlüğümüzün desteğiyle okulumuzun bahçesini güzelleştirmek adına fidan dikimi gerçekleştireceğiz. Okulun açılmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum, Okulun özel çocuklarımıza hayırlı olmasını diliyorum.”dedi.

Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt ayrıca Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından EDES programı kapsamında finanse edilen “Okulumda Engelleri At’lıyorum Projesi”nde yer alan ve veli ve öğretmen eğitimlerinden sonra öğrenciler üzerinde uygulamaya başlanılacak olan at ile terapinin otistik öğrencilerin fiziksel ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacağına inandığını söyledi.

Konuşmaların ardından Orman Bölge Müdürlüğünce hazırlanan fidanlar Vali Yardımcısı Bekir Ergök ve diğer katılımcılar tarafından fidanlık alana dikildi.

otistikcocuklarhaberigiresun

Açılış kurdelesi Vali Yardımcısı Bekir Ergök ve il Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt tarafından kesilen ve 24 öğrencinin eğitim gördüğü Şehit İsmail Bay Özel Eğitim Uygulama Merkezinde 10 öğretmen, 1müdür, 1müdür yardımcısı ve 4 hizmetli görev yapıyor.

Açılışa Vali Yardımcısı Ve Vali Vekili Bekir Ergök, Giresun Emniyet Müdürü Uğur Öztürk, Giresun İl Genel Meclis Başkanı A.Mürşit Gürel, Giresun Orman Bölge Müdürü Celal Pir, Giresun İl Milli Eğitim Müdürü Necati Akkurt, Giresun Belediyesi Sosyal İşler Müdürü Hasan Özdemir,  Şube Müdürleri , öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.