SON DAKİKA!

GİRESUN’DA HİBE TRAKTÖRLER SAHİBİNİ BULDU

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Giresun İl Koordinatörlüğü (TKDK) tarafından hibe desteği ile yatırımcılara sağlanan traktör ve makine ekipmanların teslim töreni Şebinkarahisar ilçesinde gerçekleştirildi.

Törende bir konuşma yapan Giresun Valisi Hasan  Karahan, “Bu projelerin amacı çiftçimizin daha üretici, daha verimli, daha bulunduğu yerde ekonomiden aldığı, milli gelirden aldığı payı daha fazla olmasıdır. Devletimizin ve hükümetimizin politikası bu yönde. Koordinatör Özer Bey ve ekibinin gayreti çok fazla oldu. Ama sizlerin ilgisi, sizlerin katılımı olmasa bunların bir anlamı yoktu. Sizlerin katlımı ile gerçekten başlangıç olarak güzel bir sayıyla, ciddi bir rakamla bu projeyi gerçekleştirdik. Hayırlı Uğurlu olsun. Dediğim gibi milli gelirden çiftçimiz maalesef uzun bir zamandır düşük paylar alıyordu. Bunun farkında olan devletimizi de bu konuda gerekli çalışmaları yapıyor. Bu payın artırmak için bir takım teşvikler, bir takım hibelere yöneldi. Bunun bir örneği bu projeler birlikte gerçekleşiyor. Bundan sonra da bunlar devam edecek ama sizlerin katkısıyla sizlerin katılımıyla, projelerde yer almasıyla olacak. Bu bölgemiz bu konuda gerçekten örnek bir bölge oldu. İlginizden dolayı teşekkür ediyoruz ve ayıca sizleri de tebrik ediyoruz. Projelerin de devamını diliyoruz. Artık bundan sonra devamı gelecek. Hayırlı olsun” dedi.

Kırsal alanların kalkınmasına katkı sağlamak ve işletmeleri Avrupa Birliği standartlarına yükseltmeyi amaçladıklarını dile getiren TKDK İl Koordinatörü Özer Çoban, 2013 yılı içerisinde iki çağrı dönemi boyunca toplam yatırım tutarı 14 milyon TL ‘yi bulan 41 farklı projenin kabulünü gerçekleştirdiklerini belirterek, “Projeleri onaylanan ve yatırımları tamamlanan ilk 25 yatırımcıya IPARD Programı kapsamında yaklaşık 1 milyon 121 bin TL hibe desteği sağladık. 11. Başvuru Çağrı Döneminde sunulan diğer projelerin sözleşme öncesi inceleme ve değerlendirme sürecinin devam etmekte. Bir süt üretim işletmesi, 3 broyler yetiştirme tesisi ve 1 büyükbaş et üretim işletmesi, 1 fındık kırma tesisi, 4 konaklama tesisi ve restoran kurulumunu içeren ve toplam yatırım tutarı 12 milyon 192 bin lira olan projelerin onaylanması halinde yaklaşık 5 milyon 816 bin liralık hibe desteği daha önümüzdeki aylarda Giresun’umuz da kullandırılacaktır” diye konuştu.

giresunhibetraktor

Konuşmaların ardından traktörlerin teslimi için kurdele kesildi. Giresun Valisi Hasan Karahan traktörleri çalıştırarak hak sahiplerine anahtarları teslim etti.

Yatırımcılara IPARD Programı kapsamında yüzde 50 hibe ile; 24 traktör, 21 römork, 2 bin 275 kovan, 100 şurupluk, 9 polen kurutma makinesi, 4 bal süzme makinesi, 3 sır alma makinesi, 2 bal dinlendirme tankı, 1 ısıtma tankı, 1 baraka ve 1 adet karavan desteği sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.