SON DAKİKA!

GİRESUN’DA KAPANAN OKUL SAYISI 365 OLDU

Giresun İl Genel Meclisi Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu’nun raporuna göre son 10 yılda 365 tane okul kapatıldı.

İl Genel Meclisi Milli Eğitim Gençlik ve Spor Komisyonu raporuna göre, en fazla Bulanca ve Şebinkarahisar’da en az ise, Güce ve Alucra ilçelerinde okulların kapatıldığı tespit edildi. İlçelere göre kapatılan okullar ise, Merkez’de 53, Bulancak’ta 47, Dereli 42, Yağlıdere’de 38, Keşap’ta 34, Şebinkarahisarda 25, Görele 24, Tirebolu’da 23, Piraziz’de 25, Espiye’de 22, Çamoluk’ta 19, Çanakçı’da 13, Alucra’da 4, Doğankent’te 8 ve Güce’de ise 3 olmak üzere 365 okul kapatıldı.

2013-2014 eğitim-öğretim yılında ise bu 8 kapanan okullara Bulancak’ta 2, Espiye’de 2, Dereli’de 2, Keşap’ta 1 olmak üzere 6 okulun daha ilave olacağı belirtildi.

Komisyon’un raporunu değerlendiren İl Genel Meclis Üyesi CHP Grup Başkan Vekili Ömer Mustafa Yılmaz, son 10 yılda göç eden nüfusun önce belde belediyelerini vurduğunu ardından ise okulları etkilediğini söyledi.

Okulların kapatılmasını köyden kente göçü teşvik olarak değerlendiren Yılmaz, “Okulları kapatmak çözüm değil. Milyonlarca lira harcanarak beldelerde, köylerde yapılan ilköğretim okulları, Yatılı Bölge Okullarının kapatılması milli servete zarardır. Bunun yanında öğrencilerin göç ettiği kentlerde ise yeni okullara ihtiyaç duyuluyor. Son 10 yılda Giresun’un 520 bin olan nüfusu, 420 bine düşmüştür. Bu durum bir tarafta beldelerimizin kapanmasına diğer tarafta ise okullarımızın kapatılmasına neden olmuştur. Oysaki nüfusun bulundukları yerlerde korunması gerekir. Bir diğer okunu ise önce taşımalı sonra 4+4+4 eğitim sistemi de okulların kapatılmasına eğilim meydana getirmiştir” dedi.

2 yorumlar

  1. son paragrafta Göç yazacağınıza Göç yazmışsınız.
    http://gurbetcigiresun.com.tr/giresunda-kapanan-okul-sayisi-365-oldu-14874-haberi
    bu haberde…editör Notu; Redaktasyon hatası nedeniyle okurlarımızdan özür dileriz….

  2. Bunun yanında öğrencilerin göç ettiği kentlerde ise yeni okullara ihtiyaç duyuluyor. Son 10 yılda Giresun’un 520 bin olan nüfusu, 420 bine düşmüştür.Editör: Redaktasyon hatası nedeniyle değerli okurlarımızdan özür dileriz…..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.