Uncategorized

Giresun dan Erdal Sen Geçti

Demokrasiye herkesin ihtiyaci oldugunun altini çizen Arastirmaci Gazeteci-Yazar Erdal Sen bugün hala darbeye kastedenleri de düsünürsek demokrasinin kiymetinin bilinmesi gerekir. Sen’Adnan Menderes iktidarin ikinci ayinda Düsünce özgürlügü affi çikartarak Nazim Hikmetin serbest kaldigini anlatti.


Giresun Özel idare Kültür Sitesini tika basa dolduran Giresunlular özlenen Türkiye’nin 50 yil öncesi mücadelesini gözyaslariyla dinledi. Gazeteci-Yazar Erdal Sen, Eski Basbakan Adnan Menderes’in yaptiklarinin halkin gönlünde taht kurmasina karsin yillarca onunla ilgili adeta karatma uygulandiginin altini çizdi. 2010 yilinda yayinladigi “Bir Yigit Vardi” isimli kitabinda Adnan Menderes’in hayatini anlatan Sen, daha önce de Yassi ada’nin Kara Kutusu ve Yassi ada’nin Sessiz Taniklari isminde 2 kitap daha yazdigini açikladi. Bunun yani sira TRT’deki“Adnan-Basvekil/Bir Insan Serüveni adli belgesel çalismasinda Konsept danismani olan Sen, Giresun Seyit Vakkas Egitim Vakfi ve NT’nin organizasyonuyla ‘Aydin Menderes Ve Türkiye Demokrasi Mücadelesi’ Konferansini can kulagiyla dinlediler ve notlar tuttular.
Erdal Sen, tanitim sirasinda katilimcilara duygulu anlar yasatarak, Türkiye’nin Eski Basbakani Adnan Menderes’in yaptigi önemli çalismalari anlatti. Sen, merhum Menderes’in Türk halkinda ve Türkiye’de derin izler biraktigini söyledi.

Yazar Sen, Adnan Menderes’in mütevazi bir kisilige sahip oldugunu, çok genç yasinda siyasi alanda çesitli görevlerde yer aldigini ve görev süresince Türkiye’yi çok ileri düzeye götürdügünü ifade etti. Adnan Menderes’in çalistigi dönemde Türkiye’ye 21 tane baraj kazandirdigini söyleyen Sen, büyük haksizlik yapildigini, çok büyük entrikalarin döndügünü belirterek Adnan Menderes’in Yassi ada’da geçen günlerini anlatti. Gazeteci Erdal Sen,”27 Mayis Darbesi, sadece Türkiye’nin demokratiklesmesine engel olmadigini, Türkiye’nin, sanayi hamlesini darbe yapilarak, Almanya gibi Avrupa’nin en güçlü ülkelerinden biri olmasina da engelledi.”dedi. Insanlarin Menderes’e destek çikmamasini Sen, su sekilde açikladi,” O zaman böyle en azindan bu günkü kadar çesitli bir medya yoktu. Insanlar ona sahip çikamadilar ama bunun bedelini ödediler. Türkiye’nin gelismesinin gecikmesi, Türkiye’nin demokratiklesmesinin gecikmesi ile ödediler.”dedi.

Arastirmaci Gazeteci-Yazar, Zaman Gazetesi Basbakanlik Muhabiri Erdal Sen, seminerin sonunda okuyucularina kitaplarini imzaladi.

 


 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.